13 tipů na výlety v Mexiku

 

Pokud plánujete letět do Cancúnu, pak by vám neměly uniknout mé dnešní ověřené tipy na výlety v Mexiku, které bych na poloostrově Yucatan ani podruhé nevynechala. Nechte se inspirovat:

Výlety v Mexiku

>> Akční ubytování na poloostrově Yucatan ZDE << 

1. Pláž v Cancúnu

Mezi výlety v Mexiku jsem pláž v Cancúnu zařadila na první místo z toho důvodu, že většina z vás zde bude trávit právě první dny vaší dovolené, nebo ty poslední. My zvolili tu druhou variantu a 2 dny v luxusním All inclusive 5* hotelu s `Adult only` částí si zde užili těsně před odletem.

Tip na ubytování na pláži v Cancúnu:

Ubytování v Cancúnu, Mexiko, Grand Park Royal

Mexiko, ubytování v Cancúnu- výhled z předzahrádky našeho Suite / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Výlety v Mexiku: pláž přímo před resortem v Cancúnu

Výlety v Mexiku: pláž přímo před resortem v Cancúnu / foto: Petra Švehlová Stowasserová

2. Ostrov Isla Mujeres

Ostrov Isla Mujeres (v překladu ostrov žen) je úžasným místem, které by váš seznam s výlety v Mexiku neměl postrádat. Asi největším lákadlem je Playa Norte, pláž označovaná za jednu z nejhezčích. Zároveň však počítejte, že se jedná o jednu z nejvíce navštěvovaných. Pokud však dáváte přednost soukromým plážím bez zástupů turistů, doporučuji poohlédnout se kolem ostrova, který se dá projet pohodlně v golfovém vozítku, či na kole. Na druhé straně ostrova Isla Mujeres si nezapomeňte vyhradit čas na návštěvu pobřežního parku, kde se vám během procházky naskytnou dechberoucí výhledy na divoké útesy.

Výlety v Mexiku: Isla Mujeres, soukromá pláž

Mexiko, Isla Mujeres – soukromá pláž u hotelu / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Výlety v Mexiku: Isla Mujeres, tiip na ubytování

Výlety v Mexiku, Isla Mujeres – tip na ubytování / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Tip na ověřené ubytování se soukromou pláží:

3. Cozumel

Na mnoha místech se dočtete, že ostrov Cozumel není nikterak zajímavý a že ho klidně můžete vynechat. Důvody, proč ho spousta cestovatelů neřadí mezi výlety v Mexiku, je fakt, že je ostrov výletní zastávkou pro megalomanské výletní lodě. Pokud se však do Mexika vypravujete během koronavirové krize, kdy výletní lodě neoperují, pak bych si tohle místo nenechala ujít a berte tento výlet jako můj tajný tip na skvělých pár dní relaxace.

4. Ostrov Holbox

Ostrov Holbox je mezi výlety v Mexiku doslova rájem na zemi. Oblíbený je nejen mezi turisty, ale v hojné míře ho navštěvují i místní. Tour operátoři nabízí návštěvu ostrova i jako jednodenní výlet, avšak já vám doporučuji vyhradit si na Holbox alespoň 3 noci. Jistě mi následně dáte za pravdu, že tohle místo je mezi výlety v Mexiku doslova malým pokladem. Ostrov Holbox vám učaruje svou pohodovou atmosférou, kdy se zde jezdí pouze na kole či v golfových vozítkách a kdy zde čas plyne tak nějak pomaleji a příjemněji. Málokomu se z Holboxu chce odjíždět a spousta cestovatelů si zde své pobyty i prodlužuje. Vaší pozornosti jistě neujdou početné houpačky a houpací sítě, stejně jako barevné nápisy.

Výlety v Mexiku: ostrov Holbox

Výlety v Mexiku, ostrov Holbox – ubytování přes Airbnb / foto: Petra Švehlová Stowasserová

Výlety v Mexiku: ostrov Holbox

Výlety v Mexiku, ostrov Holbox / Foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Určitě nevynechte dlouhé procházky po pobřeží a naplánujte si i jeden den jako výlet na písečné sandbanky, kam je třeba se z pobřeží přebrodit. Místy vám bude voda až po prsa, proto se na tento výlet dobře připravte. Plavky a voděodolný batoh budou jistota. Pokud se nespokojíte pouze s lenošením na písečných ostrůvkách, můžete prozkoumat ještě kus této oblasti a dojít až k lagunám s plameňáky a k cedulím varujícím před krokodýli.

5. Cenoty

Cenoty jsou v současné době oblíbenými přírodními koupališti, do kterých se rádi chodí před horkými dny ochladit místní i turisté. Zároveň patří spousta z nich mezi oblíbené výlety v Mexiku. Je prakticky jedno, v jaké části Yucatánského poloostrova se budete nacházet. Vždy vám bude některá z několika tisíc cenot na blízku. V těch známých se připravte na turistické tlačenice, pokud si však najdete některou z méně znamých cenot, je dosti pravděpodobné, že ji budete mít klidně jen pro sebe. Mnohdy stačí odbočit podle cedulí ze silnice, aby vás přivítalo nějaké romantické přírodní koupaliště. Ceny za vstup se liší většinou dle oblíbenosti a známosti mezi výlety v Mexiku.

Mexiko, Yucatán: Cenoty

Mexiko, Yucatán: Cenote

Některé cenoty mají otevřený strop, jiné jsou uzavřené a uvnitř vás budou okouzlovat krápníky. U mělkých cenot se můžete těšit na tyrkysová akvária, která jsou skvělá i na fotky a šnorchlování. Ty hluboké zas zlákají zkušené potápěče k prozkoumávání. Ve většině cenot je sladká voda, v některých polosladká. Cenoty měly pro mayské obyvatelstvo posvátný význam a spousta z nich byla také obětním místem. Cenoty zajišťovaly zásoby vody. Z tohoto důvodu se nejspíš i většina mayských měst stavěla právě v okolí cenot. Pokud navštívíte některé Mayská ruiny, můžete si být téměř jisti, že v okolí se bude nacházet i některá z oblíbených a přístupných cenot.

Výlety v Mexiku: Cenoty

Výlety v Mexiku: Cenote / Foto: Petra Švehlová Stowasserová

Z těch známějších jmenuji několik:

 • Gran Cenote nedaleko Tulum
 • Cenote Azul na Playa del Carmen
 • Cenoty, které jsou asi nejznámější a nejnavštěvovanější:
  • Ik Kil u Chichen Itza
  • Suytun Cenote nedaleko Valladolid
 • 3 cenoty v Cobá
  • Choo Ha je mělká cenota s krápníky
  • Tamcach Ha je hluboká cenota
  • Multun Ha objevíte vzdáleně v džungli

6. Chichén Itzá

Poloostrov Yucatan byl dříve prorostlý bujnou vegetací a vzhledem k absenci větších řek byly nejdůležitějsím zdrojem vody již zmiňované cenoty. I z toho důvodu se většina měst stavěla v blízkosti těchto přírodních jezírek. Ani u Chichén Itza tomu nebylo jinak. Pouze se po prozkoumání dna zjistilo, že hlavní cenota zde nebyla využívaná jako zdroj vody, ale sloužila jako obětiště. Místo, které je zařazeno mezi novodobých sedm divů světa a zapsáno v UNESCO by na vašem seznamu s výlety v Mexiku rozhodně nemělo chybět.

Má se za to, že Chichén Itza byla okolo roku 1000- 1300 metropolí na Yucatánu. Nejvýznamnější stavbou je Kukulkánova pyramida (El Castilo), která byla zasvěcena božstvu opeřeného hada. Nejvíce turistů do Chichén Itza přijíždí během jarní a podzimní rovnodennosti, kdy slunce vrhá stíny na schodiště pyramidy, jež připomínají plazícího se hada. Za zmíňku ovšem stojí i další významné stavby jako např. Observatoř, Chrám válečníků, Stěna lebek, nebo i hřiště na oblíbenou mayskou hru.

Tip na ověřené ubytování, díky kterému budete ráno při vstupu do arecheologického parku mezi prvními návštěvníky:

Výlety v Mexiku: Chichén Itza

Výlety v Mexiku, Chichén Itza / foto: Petra Švehlová Stowasserová

7. Tulum

Tulum patřilo ve 13.- 14. století díky své přímořské poloze k jedněm z nejvýznamnějších měst na Yucatanském poloostrově. Pobřežní mayské město zastávalo funkci přístavu a patřilo mezi poslední, kterým se dařilo ještě pár desítek let přežít i po vpádu Španělů. Tulum patří mezi oblíbené výlety v Mexiku. Ať už se sem vypravíte na vlastní pěst, či využijete některých z tour operátorů, určitě nebudete litovat. Samozřejmě doporučujeme vydat se individuálně a strávit na pobřeží opět několik nocí.

Výlety v Mexiku: Archeologický park Tulum

Výlety v Mexiku: Archeologický park Tulum

Výlety v Mexiku: Tulum

Výlety v Mexiku: Archeologický park Tulum

Hlavním lákadlem je zde archeologické naleziště Tulum, kam se denně vypravuje spousta turistů, kteří se těší na svou fotografii s kontrastním pozadím tyrkysového moře a mayských ruin na 12 metrů vysokých útesech. Opět se vám může během teplých měsíců přihodit, že barva moře nebude díky řasám až tak tyrkysová, ale na charisma tohoto místa tento fakt stejně neubírá.

Výlety v Mexiku, Tulum

Výlety v Mexiku, ubytování v Tulum

> Akční ubytování v Tulum si vyhledejte pod tímto odkazem <

Do Tulum se, stejně jako u jiných mayských měst, vypravujte brzy ráno. Jednak se vyhnete hlavním turistickým skupinám a hlavně nebudete zoufale vyhledávat chybějící stín, pokud byste se sem vypravili během poledne. I díky vaší časné návštěvě vám následně zbude víc prostoru pro odpočinek na úchvatných plážích v okolí Tulum. Vynechat byste neměli ani návštěvu boho obchůdků a některé z oblíbených barů a restaurací. Tulum čistě a jednoduše nesmí chybět mezi žádnými tipy na výlety v Mexiku.

8. Akumal

Mezi oblíbenými výlety v Mexiku Akumal rozhodně nechybí. Milujete šnorchlování se želvami? Pak je Akumal tím pravým místem pro vašich pár dní odpočinku na pobřeží v Mexiku. Spousta turistů se zde pouze zastavuje na půl denní výlety se šnorchlováním. Já však doporučuji ubytovat se zde na pár dní a užít si kouzlo tohoto pobřežního střediska po svém, bez touroperátorů. Osobně jsme bydleli v self catering studiu, který byl součástí tamního luxusního resortu, díky čemuž jsme měli bezplatný vstup do téměř všech prostor jako klienti platící za all inclusive. Nemuseli jsme se tedy ani dohadovat a odmítat „naháněče“ u pláží, kteří vám budou při vstupu z ulice tvrdit, že pláž a šnorchlování na Akumal beach je za poplatek.

Výlety v Mexiku: Akumal

Výlety v Mexiku, Akumal

>Akční ubytování v Akumal si vyhledejte pod tímto odkazem<

Šnorchlovat na pláži v Akumal doporučujeme především v ranních hodinách, kdy voda ještě není zakalena od organizovaných výprav. Ideální je stihnout být na pláži již před 9. hodinou. Pokud se zrovna netrefíte do období, kdy se pobřeží potýká s nánosem řas a velkými vlnami, můžete se téměř spolehnout, že nějakou z místních želv skutečně uvidíte.

9. Coba

Pokud vám Chichen Itza přišla příliš turistická, nebo vás naopak navnadila k dalšímu poznávání mayských dějin na Yucatánském poloostrově, pak byste ve svém itineráři neměli minout ani výlet do Cobá. Asi největším lákadlem zde pro vás bude nejvyšší mayská pyramida na mexické části Yucatánu, Nohoch Mul. Návštěva byla ještě před pár měsíci o to lákavější, že se na cca 42 metrů vysokou pyramidu dalo vylézt. V současnosti to možné bohužel není. Každopádně toulání se v archeologickém parku na kole a následné koupání ve 3 nedalekých cenotách vám tento zážitek alespoň krapet vynahradí.

Výlety v Mexiku, Cobá

Výlety v Mexiku, Cobá / foto je z roku 2018/ foto: Petra Švehlová Stowasserová

10. Přírodní rezervace Sian Kaan

Sian Kaan je chráněná přírodní rezervace, která je od roku 1987 zapsaná na seznam světového přírodního dědictví UNESCO. Tato přímořská rezervace Sian Ka’an znamená v mayském jazyce „Místo, kde se rodí nebe“ a určitě je místem, které byste mezi své výlety v Mexiku měli zařadit.   Charakteristické je pro tohle území nekonečně dlouhé původní pobřeží bez moderní zástavby. Sněhově bílý písek pak jen dotváří dokonalé karibské scenérie, které vás tu budou opravdu bavit. Během vašich dlouhých procházek po pobřeží Sian Kaan narazíte pouze na dřevěné přístřešky, které slouží (-ly) k dennímu odpočinku před prudkým sluncem.

Výlety v Mexiku: Sian Kaan

Výlety v Mexiku: Sian Kaan

Po vaší návštěvě tohoto místa mi dáte jistě za pravdu, že jsem ho zařadila mezi oblíbené výlety v Mexiku zaslouženě. Přírodní rezervace Sian Kaan je domovem pro řadu živočichů. Zcela běžně se zde setkáte mezi magrovníkovými porosty s pelikány, plameňáky. Vyjímečně můžete narazit na pevnině i na pumu či jaguára a v oblibě mají Sian Kaan také karety obrovské, pro které jsou liduprázdné dlouhé pláže ideálním místem k nakladení jejich vajíček. Na co si určitě dejte pozor, jsou zástupci krokodýlů, kteří zde žijí ve sladkovodním jezeře a řece. Určitě tedy dbejte označení a do sladkovodních ploch raději nevstupujte.

Výlety v Mexiku: Laguna Bacalar

Výlety v Mexiku, Laguna Bacalar nedaleko Sian Kaan

11. Merida

Metropolitní města při cestování příliš nevyhledávám, a proto když mezi oblíbené výlety v Mexiku jedno větší zahrnuji, věřte, že jeho návštěva rozhodně stojí za to. Meridu naleznete ve státě Yucatan, jehož je i hlavním městem. Není divu, že se považuje za město s vysokou kvalitou života. Oproti mnoha jiným velkým městům disponuje i všudepřítomnou zelení a romantickými zákoutími. Vyfotit se u nápisu MERIDA, nebo se posadit na židle milenců je při návštěvě tohoto malebného mexického města téměř povinností.

Mexiko, Yucatan: Merida

Mexiko, Yucatan: Merida

12. Uxmal

Přibližně 70 kilometrů jižně od Meridy, na poloostrově Yucatan, naleznete jedno z nejhezčích mayských měst, Uxmal. Vaše výlety v Mexiku by nebyly úplně, pokud byste při svých cestách nenavštívili alespoň 3 různá z těchto dochovalých měst původní mayské civilizace. I díky své horské poloze je Uxmal považován za jedno z nejúchvatnějších míst, které Mexiko nabízí.

Výlety v Mexiku: Uxmal

Výlety v Mexiku: Uxmal

Během své existence město Uxmal prošlo několika přestavbami. Mezi hlavními znaky tamních staveb nalezneme například propletené hady, hladké nízké zdi, masky boha deště Chaca aj. Má se za to, že Uxmal byl jedním z hlavních panovnických měst a že byl snad i určitou dobu ve spojenectví s Chichen Itza. Už i proto by váš seznam s výlety v Mexiku neměl vynechat návštěvu obou míst.

Výlety v Mexiku: Uxmal

Výlety v Mexiku: Uxmal

Výlety v Mexiku: Uxmal

Výlety v Mexiku: Uxmal

13. Playa Sur Celestún a stejnojmenná přírodní rezervace

Celestun je příjemnou rybářskou vesnici na pobřeží poloostrova Yucatan, vzdálenou asi 90 kilometrů od Meridy. Leží v biosferické rezervaci Celestun a patří mezi, nejen mnou, oblíbené výlety v Mexiku. Ideální je vypravit se sem na minimálně 2 noci, ale příjemný je i jednodenní výlet z Meridy.  Z Cancúnu počítejte s cestou okolo 5 hodin. Co se týče pobřeží, naleznete zde dlouhé bělostné pláže a určitě byste neměli vynechat návštěvu místních restaurací, ve kterých se podávají čerstvé mořské plody.

Mexiko, Yucatan: Celestun

Mexiko, Yucatan: Celestun

Kromě úchvatného pobřeží se sem příjíždí především do již zmíněné bosferické rezervace Celestun. Na rozloze cca 600 metrů čtverečních zde na vás čeká doslova přírodní království. Mezi výlety v Mexiku by si tohle místo měli zapsat především ti cestovatelé, kteří jsou milovníky plameňáků aj. Však zde sídlí okolo 300 druhů ptactva. Kromě populárních plameňáků jsou to i kormoráni či volavky. Příjemným zážitkem bývá i plavání mezi mangrovníky a další procházky a přojížďky rezervací.

Výlety v Mexiku: Biosferická rezervace Celestun

Výlety v Mexiku: Biosferická rezervace Celestun

Mohlo by se vám hodit: 

Ubytování v Mexiku


Kam příště? 

Pokud čtete mé stránky, souhlasíte, že jste se seznámili s podmínky jejich použití a souhlasíte s využitím souborů cookie Více informací

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close