Řecko, Agistri: ostrov Čechy zapomenutý či stále ještě neobjevený?

Od téhle naší malé ŘECKÉ dovolené jsem si příliš neslibovala, vlastně to měla být cesta jen o SANTORINI, které jsem toužila navštívit již řadu let a teď se to prostě hodilo, ale jak to tak se mnou bývá a jak už jsem vám o tom několikrát psala, do cesty se nám připletl ještě jeden malý ostrov, nedaleko od Athen. O Řecku jsem toho do začátku tohoto června 2016 věděla jen tolik, kolik jsme se kdysi dávno učili ve škole (takže z historie poměrně hodně). Každopádně o ostrově Agistri a dalších okolních malých ostrůvcích, kam se dá z Athen vyjet za příjemným víkendem, ale klidně i na celý týden, jsem se dozvěděla až nyní při hledání ubytování z Bookingu.

Řecko - ostrov Agistri / foto: dovolenkářka

Řecko – ostrov Agistri / foto: Petra Švehlová Stowasserová

Do hotelu Oasis Beach Hotel jsem se zamilovala hned napoprvé. Skvělé recenze na Bookingu i na Tripadvisoru tentokrát nelhaly, stejně jako fotografie. Objednala jsem nám klasický pokoj pro dva za cenu něco málo přes 1tis./ za noc se snídaní a jistými lehátky se slunečníkem přímo na pláži u hotelu. Nejsem ten polehávací typ, který by trávil celé dny dovolené na lehátku na pláži, ale vzhledem k tomu, že jsem nevěděla, jak mi bude, když mi bylo týden před dovolenou doporučeno, abych se vyhýbala sluníčku, chtěla jsem mít jistotu, že budeme mít tak nějak vše blízko při sobě.

Řecko - ostrov Agistri Hotel Oasis Beach Skala/ foto:

Řecko – ostrov Agistri Hotel Oasis Beach Skala/ foto: Petra Švehlová Stowasserová

Trajekty jsem objednávala do/ z přístavu Skala, kde se 5 minut chůze odsud měl nacházet i náš hotel. Když jsme vystoupili na ostrově a můj dovolenkář na mě zavolal, že nám jede hned autobus, odvětila jsem, že ho nepotřebujeme, protože to máme jen 5 minut pěšky. Jenže po těch 5 minutách jsem zjistila, že nás trajekt vyhodil v úplně jiné vesnici a že to máme do našeho cíle další cca 2 kilometry pěšky a další autobus pojede až asi za 2 hodiny. Ano, i dovolenkářce se někdy přihodí takováto libůstka. Respektive to, že vám v Řecku napíšou na trajektové lístky cílovou stanici Skala – Agistri, neznamená, že vás to odveze přímo tam. Naštěstí cestujeme jen s příručními zavazadly, takže se vydáváme v pravé poledne kolem pobřeží na půlhodinovou procházku směrem k hotelu po svých.

Řecko - ostrov Agistri / foto: dovolenkářka

Řecko – ostrov Agistri / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Hotel je podle mého tou nejlepší variantou ubytování na ostrově Agistri, ve vesničce Skala rozhodně. Vlastně působí spíš jako butikový hotel. První co nás zaujme, je stylově vyladěná restaurace s barem u bazénu a usměvavý personál, který nás hned nasměruje k recepci. Welcome drink na sebe nenechal dlouho čekat. Po té půlhodině procházky ve skoro pravé poledne to vypadalo, že bychom jim taky mohli vypít celý bazén. Připravili jsme si pro vás překvapení v podobě hezčího pokoje, uvolnilo se nám apartmá s balkonem a přímým výhledem na bazén a moře, znělo plynulou angličtinou z úst usměvavé recepční. Wow! První reakce mého dovolenkáře. Petí, tys jim psala, že jsi dovolenkářka? Kájí, nepsala..

Řecko - ostrov Agistri Hotel Oasis Beach Skala/ foto: dovolenkářka

Řecko – ostrov Agistri Hotel Oasis Beach Skala/ foto: dovolenkářka, Petra Švehlová Stowasserová

Pokoj opravdu předčil veškerá naše očekávání a výhled z balkónu byl dostatečnou satisfakcí za šílenou první noc v Athenách, která vyšla prakticky stejně jako 1 noc v tomhle malém ráji. No a jak udělat dovolenkářku ještě šťastnější? Připravte ji něco dobrého – chutného – bezlepkového, a tak jsme dostali možnost rezervovat si po dobu našeho pobytu 3-chodové večeře za příjemných 12EUR na osobu, což se ukázalo jako skvělá volba. S mojí bezlepkovou dietou byl výběr menu jasný, mořské plody jako předkrm i hlavní chod a zmrzlina jako zákusek. Každý den zde navíc byly Happy Hours na drinky a řecký salát k obědu také neměl chybu. Jen ty hovězí steaky tu moc neuměli. A snídaně? Jedny z nejlepších, co jsme zažili. No, zjistila jsem, že takhle hodnotím všechny hotely, kde si dají záležet na tom, abychom i my, bezlepkáři, měli svůj ranní gurmánský zážitek dokonalý.

Řecko - ostrov Agistri Hotel Oasis Beach Skala/ foto: dovolenkářka

Řecko – ostrov Agistri Hotel Oasis Beach Skala/ foto: dovolenkářka, Petra Švehlová Stowasserová

Snídaňová slečna se mě přišla ještě večer optat, co mám ráda k snídani, aby mi připravila něco dobrého. Říkám skromně, že budu ráda za řecký jogurt, talíř ovoce a juice, který chutná opravdu jako juice (po zkušenosti z Athen). Slečna se usmála, že tohle je samozřejmost a co dalšího bych si přála. Tak říkám, že miluji k snídani vše sladké. Usmála se a prý, že mi něco vymyslí. Snídaně nás opravdu mile překvapily. Ochota personálu, který se věnoval všem hostům s úsměvem a pravidelně doplňoval i chybějící pochoutky, se jentak nevidí. Když mě slečna zahlédla, dovedla mě ke koláčům a ukázala na jeden, který byl z pomeranče. Tenhle jsem si jistá, že budete moct. Kdyby nebyl bez lepku, poznala bych to za pár hodin ukrutnými bolestmi, ale on byl opravdu dokonalý! O lisu na čerstvý juice z citrusových plodů a výběru všech možných čajů a dalších dobrot se už raději rozepisovat nebudu. Ten pákový lis na citrusy jsme si po této dovolené museli pořídit i domů.

Řecko - ostrov Agistri Oasis Beach Hotel Skala/ foto: dovolenkářka

Řecko – ostrov Agistri Oasis Beach Hotel Skala/ foto: dovolenkářka, Petra Švehlová Stowasserová

A abych vám tu nebásnila jen o hotelu a o jídle, hned za bazénem na nás čekala lehátka se slunečníkem u moře. Přístup je tu pozvolný a moře čisté. Vyplavené řasy se zde snaží denně odklízet a pokud přijedete mimo hlavní sezónu, působí na vás tohle místo jako oáza klidu. Pokud plánujete rodinnou dovolenou s dětmi, nebo romantickou odpočinkovou dovolenou pro dva a zároveň nechcete utratit zbytečně mnoho peněz, tohle místo rozhodně doporučuji.

Řecko - ostrov Agistri / foto: dovolenkářka

Řecko – ostrov Agistri / foto: dovolenkářka, Petra Švehlová Stowasserová

Na recepci jsme dostali mapku ostrova s vyznačenými body, co se zde vyplatí navštívit a zažít. Protože lenošení už bylo pro jeden den dost, vydali jsme se na průzkum po ostrově. Půjčovat si zde auto se dle mého názoru nevyplatí. Když už byste chtěli nějaké to přibližovadlo, postačí vám kolo či skútr. Nicméně k přírodním plážím, které jsou považované za největší atrakci na ostrově, budete muset dojít stejně pěšky. Procházíme malým borovým lesem a mně i mému dovolenkáři tohle místo přípomíná náš oblíbený Pisak v Chorvatsku.

Řecko - ostrov Agistri / foto: dovolenkářka

Řecko – ostrov Agistri / foto: dovolenkářka, Petra Švehlová Stowasserová

Na mapě ostrova je jasně vyznačený zákaz stanování, ale cestou potkáváme doslova stanové městečko. Že bychom konečně narazili na ty tolik obávané uprchlíky? Mohlo by někoho napadnout. To budou jen nějací bezdomovci, prohlásil po chvíli můj dovolenkář. Viděl jsem zrovna tyhle holky, jak se včera sprchovaly vedle nás na pláži. Načež se dostáváme do diskuze, kdy Kájovi vysvětluji, že stanování a cestování za co nejnižší náklady je teď IN a že to určitě nebudou ve skutečnosti takoví chudáci, jak vypadají. Na moje slova došlo, když se tihle bezdomovci vraceli s námi trajektem do Athen. Vlastně to byla partička německé zlaté mládeže. Skoro bych jim tu jejich vášeň zmizet daleko od civilizace do přírody věřila a snad i krapet záviděla, ale to by nesměli z kapsy a luxusních batohů vytáhnout veškerou tu profesionální digi výbavu včetně svých chytrých telefonů a slečna, která měla jakousi přírodninu ve vlasech nenasadila na uši značková sluchátka, vše samozřejmě nabíjeno luxusní solární nabíječkou, na kterou si pomýšlím již delší dobu i já.

Řecko - ostrov Agistri / foto: dovolenkářka

Řecko – ostrov Agistri / foto: dovolenkářka, Petra Švehlová Stowasserová

Každopádně pláže tu jsou opravdu krásné. Ta, ke které jsmě došli až nakonec, je přístupná poměrně strmou cestou z útesů a opět zde nacházíme několik stanů. Vyptávám se po naší procházce, jak že to je na Agistri s tím stanováním a dozvídám se, že mimo sezónu se to nijak neřeší, ale že v sezóně to bývá poměrně velký problém, hlavně co se týče rizik požárů a znečišťování okolí od těchto rádoby přírodně zaměřených turistů.

Řecko - ostrov Agistri / foto: dovolenkářka

Řecko – ostrov Agistri / foto: dovolenkářka, Petra Švehlová Stowasserová

Po ostrově se dají podnikat i různé treky a věnovat se tu můžete i vodním sportům. Během našeho pobytu jsme tu češtinu neslyšeli ani jednou a v hotelové knize vzkazů jsem ani zmíňku našinců nenalezla, z toho odvozen i můj titulek k tomuto příspěvku. Jestli tedy hledáte nějaké příjemné místo pro vaši letní dovolenou, ostrov Agistri moc ráda doporučuji. Osobně bychom se tu po týdnu asi již nudili (co se tu dá objevovat, jsme zvládli za 3 dny), ale ti cestovatelé, kteří mají rádi vše pěkně v dosahu, ti zde budou nadšeni i po více dní. Samozřejmě v sezóně je třeba počítat s vyššími náklady za ubytování, stravu a půjčení kol či skútru, ale mimo hlavní dva letní měsíce se zde dá naplánovat dovolená velmi levně i pro celou rodinu.

Řecko - ostrov Agistri / foto: dovolenkářka

Řecko – ostrov Agistri / foto: dovolenkářka, Petra švehlová Stowasserová

Pro příklad uvádím základní rozpočet, za kolik se sem dá vypravit:

  • Ceny byly platné v červnu 2016 – aktuální ceny se mohou krapet lišit

Letenky zpátečně z Bratislavy do Athén s RyanAir – +/- 1tis. Kč – pokud natrefíte na akce z počátku roku, dají se koupit opravdu za nízkou cenu

Cesta z letiště do přístavu Pireus – 6EUR / pokud využijete cestu autobusem – route X96 – cesta trvá necelou hodinu

Trajekt z Athén na ostrov Agistri – 10- 15 EUR / dle společnosti a rychlosti trajektu – vyzkoušeli jsme rychlý dražší (ten staví ve vedlejší vesnici) i ten větší, pomalejší – za to levnější (staví přímo ve vesnici Skala)

Ubytování – na ostrově se dají sehnat hodně levné apartmány i dražší hotelové pokoje. Osobně nás vyšel pobyt ve velmi pěkném hotelu Oasis Beach Hotel na necelé 2 tis. / noc pro 2 os. vč. opravdu vynikající polopenze a s bezplatnou náhradou za hezčí pokoj, než který jsme si zamluvili

Vaše dovolenkářka

Pokud čtete mé stránky, souhlasíte, že jste se seznámili s podmínky jejich použití a souhlasíte s využitím souborů cookie Více informací

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close