Dovolenkářky seznam TOP zimních středisek ve Slovinsku – včetně tipů, kde se ubytovat!

Když jsem se loni na podzim účastnila workshopu o Slovinsku, byla jsem překvapena, kolik toho tahle země nabízí pro nás, aktivní dovolenkáře. To, že se sem jezdí v létě sjíždět řeky na raftech a kanoích, že je Slovinsko zemí zaslíbenou pro motorkáře a že fotografie místních romanticky vyhlížejících jezer a jeskyní se objevují na titulních stránkách mnohých světových dovolenkářských katalogů, to bych jako správná dovolenkářka dala dohromady, ale o to větší překvapení pro mě bylo objevit Slovinsko jako místo pro zimní radovánky. Když mi tedy letos v lednu přišla pozvánka na putování po nejoblíbenějších zimních střediscích ve Slovinsku, neváhala jsem souhlasit ani minutu a vydala se vstříc novým, nejen lyžařským, zážitkům!

Slovinsko - Vogel / foto: dovolenkářka

Slovinsko – Vogel / foto: dovolenkářka

Při plánování tohoto článku jsem si říkala, jak ho pojmout. Nakonec jsem se rozhodla seřadit vám zde jednotlivá střediska podle toho, jak mě osobně nadchla a jaké možnosti nabízí. Spousta z nás vyráží každoročně za zimní dovolenou do věhlasné Itálie nebo do oblíbeného Rakouska, ale pokud chcete zažít něco nového a krapet i ušetřit vaší dovolenkářské peněžence (ano, ano … skipasy jsou ve Slovinsku všeobecně cca o 10 euro/ den levnější), měli byste zvážit i právě mnou popisované Slovinsko. Další skvělou výhodou jsou dobře vybavené půjčovny lyžařského vybavení za fajn ceny pro ty dovolenkáře, kteří cestují na hory rádi „na lehko“ a určitě nesmím opomenout ani kulinářské umění nejen horských slovinských středisek. I jako bezlepkářka jsem si zde rozhodně přišla na své! No, vlastně mně i mí spoludovolenkáři mé bezlepkové dobroty občas záviděli. Nyní už ale přímo ke střediscím:

1. VOGEL – jediné větší lyžařské středisko ležící v srdci chráněného Triglavského národního parku

Slovinsko - Vogel / foto: dovolenkářka

Slovinsko – Vogel / foto: dovolenkářka

Pokud je nějaké lyžařské středisko, které byste při vaší zimní dovolené neměli vynechat, pak je to právě Vogel. Čeká na vás celkem 22 kilometrů panoramatických sjezdovek všech úrovní náročnosti, ale co především, dechberoucí výhled na Triglavské pohoří a za jasného počasí i na jezero Bohinj, nad kterým se středisko rozprostírá. Středisko si právem vysloužilo v posledních dvou letech mnohá ocenění. Zajímavostí je také fakt, že sníh na sjezdovkách je pouze přírodní a za skvělých sněhových podmínek si zde můžete užít nejdelší sjezdovku ve Slovinsku, která měří celých 7 a půl kilometru. Celkem se tak lyžuje v nadmořské výšce mezi 560 – 1800m, přičemž hromadná gondola vás vyveze na hlavní stanici do výšky 1535 metrů.

Slovinsko - Vogel / foto: dovolenkářka

Slovinsko – Vogel / foto: dovolenkářka

Kde se ubytovat?

Pro mě dalším překvapením byla možnost ubytování přímo v samotném středisku Vogel. Nabízí se tu několik horských chalup, ve kterých si můžete pronajmout vlastní apartmá a ke sjezdovkám a horským túrám to tak máte jen pár metrů. Ceny jsou více než příjemné a pokud se vydáte na dovolenou na konci sezóny, získáte v rámci ubytování i skipas zdarma!

Mé video ze střediska Vogel si pusťte zde

Odkaz na Vogel Ski Center: www.vogel.si

2. KRVAVEC – zimní i letní ráj pro všechny aktivní dovolenkáře

Slovinsko - Krvavec / foto: dovolenkářka

Slovinsko – Krvavec / foto: dovolenkářka

Tohle středisko bylo první, ve kterém jsem se ve Slovinsku postavila na lyže. Mrholení a ponuré počasí na parkovišti sice prvotně svádělo spíše k wellness radovánkám než ke sjíždění horských masívů, ale naštěstí jsme se nenechali odradit a kabinová lanovka nás vyvezla do výšky 1477 metrů, kde jsme se rázem ocitli v zimní sněhové pohádce. Musím se přiznat, že po tak dlouhé době bez sněhu mi ani nevadilo, že zrovna nesvítí slunce. Zasněžený Krvavec měl jistě co do sebe a lyžování ze stejnojmeného vrcholu, z výšky 1853 metrů, bylo až skoro mystický. Obzvlášť, když se horní část střediska zahalila do mlhy a silného sněžení, přes které nebylo vidět víc jak na metr před sebe. Za výborných sněhových podmínek je zde umožněno lyžování až z vrcholu Zvoh ve výšce 1971 metrů, odkud vedou sjezdovky pro ty nejnáročnější lyžaře a snowboardisty. Jinak obecně hodnotím Krvavec, který se nachází v srdci Slovinska – jen 25 kilometrů od Ljubljany, jako skvěle vybavené zimní i letní středisko, především pro pokročilé dovolenkáře.

Kde se ubytovat?

I zde máte možnost ubytovat se přímo v srdci lyžařského střediska. Osobně jsem měla štěstí vyzkoušet si na vlastní bezlepkovou kůži, alespoň přes oběd, pohostinnost místního hotelu Krvavec a pokud jsou všechny služby takové, jak jsem měla možnost se s nimi seznámit během oběda, týden dovolené v tomto středisku by byl jistě nezapomenutelný.

Odkaz na středisko Krvavec: www.rtc-krvavec.si

3. KRANJSKA GORA – tradiční slovinské středisko s úžasným nočním lyžováním

Slovinsko - Kranjska Gora / foto: dovolenkářka

Slovinsko – Kranjska Gora / foto: dovolenkářka

Jestli je nějaká doba v roce, kdy byste měli Kranjskou Goru rozhodně navštívit, pak je to určitě období Vánoc, a to až do začátku února, kdy se ve Slovinsku teprve odstrojují Vánoční stromky a kdy se uklízí tradiční Vánoční výzdoba. Kranjska Gora si mě získala nejenom skvělým nočním lyžováním, ale i svou charakteristickou tradiční atmosférou malého městečka, které se za setmění promění v romantické prostředí zimní pohádky. Procházka malým městečkem je jistě povinností, stejně tak jako návštěva některého z místních barů po vašem nočním lyžování. Středisko nepatří k nejlevnějším, ale kvalita a místní služby za návštěvu rozhodně stojí. Lyžování se vám nabízí na celkem 20 kilometrech různě náročných sjezdovek, mezi kterými převládají ty lehké, ve výšce mezi 810 a 1295 metry nad mořem.

Slovinsko - Kranjska Gora / Foto: hotel Ramada Resort

Slovinsko – Kranjska Gora / Foto: hotel Ramada Resort

Kde se ubytovat?

Z vlastní zkušenosti doporučuji všem pohodlným dovolenkářům, kteří dávají přednost vyzkoušené klasice, ubytovat se přímo v hotelu Ramada s výhledem na hlavní sjezdovky. Cena za ubytování odpovídá luxusu a věhlasu daného střediska a díky blízkosti ke sjezdovkám a kvalitnímu wellness, stojí ubytování zde minimálně za zvážení. Pokud budete chtít vaší dovolenkářské peněžence naopak ulehčit, doporučuji ubytovat se v některém z místních apartmánů v okolí Kransjky Gory, kde vás cena za týdenní pobyt určitě mile překvapí.

Odkaz na středisko Kranjska Gora: www.kr-gora.si

Odkaz na ubytování v hotelu RAMADA přímo u sjezdovky

4. CERKNO – známé jako nejmodernější lyžařské středisko ve Slovinsku

Slovinsko - Cerkno / foto: dovolenkářka

Slovinsko – Cerkno / foto: dovolenkářka

Jak už to se mnou bývá, jakmile mě někdo navnadí na turisticky nejoblíbenější místa, i Cerkno si mě bohužel příliš nezískalo. Chybou možná bylo navštívit tohle centrum v neděli za jasného krásného počasí, kdy bylo Cerkno dokonalým rájem pro rodiny s dětmi, kterými se to hemžilo opravdu všude. Pokud tedy vyhledáváte „family friendly“ lyžařské středisko s kvalitním moderním vybavením a jednoduchou zelenou sjezdovkou pro začínající lyžaře, budete z Cerkna nadšeni. Celkem si zde můžete zalyžovat na 18 kilometrech upravených sjezdovkách ve výškovém rozmězí mezi 800 – 1300 metry nad mořem. Příznivci běžkování si zde mohou užít pětikilometrovou trasu určenou jen pro ně. Dovolenkářky tip- až se vydáte na oběd do místní horské restaurace, sedněte si k oknu tak, abyste měli výhled na nejvyšší horu Slovinska, na Triglav 2864m.

Slovinsko - Cerkno / foto: dovolenkářka

Slovinsko – Cerkno / foto: dovolenkářka

Kde se ubytovat?

Jistě vás nepřekvapí, že i zde máte možnost ubytovat se přímo ve středisku. Alpska perla lodge zde nabízí 6 velkých apartmánů s celkovým počtem 46 míst a se zázemím „self- service“ restaurací s panoramatickým výhledem. Pokud dáváte přednost raději luxusu klasického hotelu, doporučím vám hotel CERKNO nedaleko od spodní stanice lyžařského střediska. V hotelu si dopřejete nejenom vyhlášené místní kuchyně, ale odpočinete si i po celodenním sportování v hotelovém wellness centru s bazénem, saunami a fitness studiem.

Odkaz na středisko Cerkno: www.ski-cerkno.com

Odkaz na hotel CERKNO: www.cerkno-resort.si

5. MARIBORSKO POHORJE – populární středisko rozprostírající se nad Mariborem

Slovinsko - Mariborsko Pohorje / foto: dovolenkářka

Slovinsko – Mariborsko Pohorje / foto: dovolenkářka

Středisko je velmi populární pro všechny věkové kategorie a je oblíbeným rekreačním místem po celý rok. Důvod, proč jsem ho zařadila ve svém seznamu na poslední místo je jediný, že jsem si ho lyžařsky nevyzkoušela. Bohužel jsme sem dorazili až v odpoledních hodinách a navíc jsme neměli štěstí na odpovídající sněhové podmínky. Nicméně nám byl dopřán alespoň výlet kabinkovou lanovkou s neskutečným výhledem na celý Maribor. Pokud vám při vašich aktivitách na vrcholu střediska, ve 1327 metrech, vyhládne, rozhodně zajděte na něco dobrého do místní vysokohorské restaurace. Já se nechala pohostit poctivou slovinskou masovou polévkou.

Slovinsko - Mariborsko Pohorje - tradiční masová polévka / foto: dovolenkářka

Slovinsko – Mariborsko Pohorje – tradiční masová polévka / foto: dovolenkářka

Kde se ubytovat?

Pokud jsem si nechala Mariborsko Pohorje na poslední místo, pak věřte, že hotel Habakuk patří na místo první. Luxusní hotel nacházející se hned u nástupní stanice lyžařského střediska vás překvapí nejenom kvalitou svých nabízených služeb. Pravidelně je zde možné využít diskontních pobytových balíčků nejen na mimosezónní ubytování. Stravování je zde formou bohatých bufetů a místní wellness vás bude také bavit! Stejně tak se můžete o něco levněji ubytovat v apartmánech přímo ve středisku, v moderních horských chalupách, kde si také dopřejete po celodenním lyžování příjemné welnness procedury. Pokud zatoužíte po návštěvě města, do Mariboru se dostanete ze spodní stanice za 10 minut.

Odkaz na středisko Mariborsko Pohorje: www.mariborskopohorje.si

Odkaz na hotel HABAKUK: www.termemb.si

Máte již vaši letošní zimní dovolenou naplánovanou? Pokud ne, nechte se zlákat mým seznamem TOP středisek ve Slovinsku a vydejte se za zimními aktivitami právě sem! A nezapomeňte se mi pak pochlubit vašemi zážitky a fotkami z hor 😉

Vaše dovolenkářka

Sledujete již dovolenkářku na Instagramu? Odebíráte již můj Youtube kanál?

Pokud čtete mé stránky, souhlasíte, že jste se seznámili s podmínky jejich použití a souhlasíte s využitím souborů cookie Více informací

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close