Hodnocení leteckých společností – podle dovolenkářky

Občas mě vaše dotazy a komentáře inspirují k napsání nějakého příspěvku, ve kterém mám potřebu vám sdělit „tak takhle to vidí dovolenkářka“. Po posledních komentářích ohledně Fly Dubai a dotazů k Aeroflotu jsem se tedy rozhodla, že vám sepíšu svůj pohled na hodnocení leteckých společností. Vím, že někteří se mnou nebudou souhlasit, ale pro někoho to možná bude nový pohled, jak na koupi letenek od různých leteckých společností nahlížet.

Seychely - letiště Mahe / foto: dovolenkářka

Seychely – letiště Mahe / foto: dovolenkářka

Za posledních deset let máme možnost porovnat z vlastní zkušenosti lety kratší i vzdálenější, vyzkoušeli jsme lety s nejlépe hodnocenými leteckými společnostmi, s mnoha těma průměrnýma a také rádi využíváme cenově výhodných letů od nízkonákladových leteckých společností.

Jak ale nahlížet na koupi letenek, když jsou recenze mnohdy rozporuplné? Mám pro vás několik příkladů. Když jsem před lety letěla na Nový Zéland, měla jsem zakoupenou letenku s luxusní Cathay Pacific. Let přes dva přestupy. Do Londýna jsem letěla s ČSA a pak již do Hongkongu a následně Aucklandu s danou let. společností. Oba dlouhé lety byly prakticky poloprázdné a letušky se věnovaly všem cestujícím s maximální péčí. Mohla jsem si vybrat i místo, kde nikdo jiný neseděl a v poklidu se prospat. O prvotřídní bezlepkové stravě po dobu letu se ani rozepisovat nemusím. S jednou z tamních letušek jsme si padly do noty a do dneška si píšeme na Facebooku.Když jsem se měla po půl roce vracet ze Zélandu zpět do ČR s tou samou leteckou společností, přišla mi hned ráno před probuzením zpráva, že kvůli aktivní sopce na Islandu bude můj let s největší pravděpodobností zrušen, ale ať se dostavím dle času na letiště pro bližší informace. Někteří tentkrát mohli odletět, ale zůstali v Hongkongu, odkud je již dál nepustili a oni si museli na vlastní náklady zajistit ubytování, než bude možnost dopravit se až do Evropy. Nemusím ani popisovat, jak se tenkrát zvedly ceny za ubytování v hotelech nedaleko uvedených letišť. Já měla štěstí v neštěstí a můj let byl zrušen již v Aucklandu a já si musela na rychlo najít nějakou volnou ubytovnu nedaleko letiště, kde budu čekat na vyjádření letecké společnosti, zda mi i navzdory zásahu „vyšší moci“ zařídí novou letenku na cestu zpět, pokud se tedy sopka umoudří. Tenkrát jsem poprvé pochopila, že i ekonomická třída letenek se dále rozděluje. Můj tarif mi tenkrát umožnil, že jsem cca do týdne obdržela novou letenku, a to ve stejné trase, jako byla ta původní. Ti, co měli tarify levnějších letenek, dostali náhradu například jen ve formě letu do některého z evropských letišť a do ČR, nebo kam směřovala jejich původní letenka, si museli zařídit již dopravu na své dodatečné náklady.

Při zpáteční cestě z Hongkongu do Frankfurktu jsem měla i štěstí poprvé letět v jumbo- letadle. Potřebovali odbavit co největší počet osob z Hongkongu, a tak se povolaly tyto typy letadel. Vlastně si ani nepamatuji, kdy letadlo vzlétlo a jak probíhal let. Většinu letu jsem unavena po celém týdnu vypětí prakticky prospala. Vlastně to byl ten moment, kdy je vám absolutně jedno s jakou leteckou společností a s jak velkým letadlem letíte – prostě jen doufáte, že se dostanete v pořádku domů .. Jinak sedadlo jsem dostala vedle cestovatelů z Ruska. Tak jak se na hodně místech spousta cestujících rozčiluje, jak se neumí chovat v letadle a pod., a proto ani nepoletí se společností Aeroflot. Mohu říct, že po celý let seděli spořádaně na svém místě a já se jim tak tisíckrát omlouvala, když jsem samou únavou skončila opřená o jejich ramena, nebo se i jednou probudila pánovi v obleku na klíně 😉 .. navíc poté, co jsme zažili skupinku řádících puberťáků v letadle, loni směrem na Bali .. myslím, že by předčili i ruské pasažéry Aeroflotu holdující dvěma paňákům vodky 😉 .. ale to předbíhám ..Když se nám loni naskytla možnost zakoupit v akci letenky z Prahy na Bali s touto luxusní Cathay Pacific, neváhali jsme. Sama společnost operovala lety do Hongkongu, na Bali a zpět. Popravdě, kdybych sama nezažila, jak skvělé služby dokáže tato letecká společnost poskytovat, myslela bych si po těchto letech na Bali a obzvlášť zpět, že si ty hvězdičky nakreslila sama. Až tak šílenou zkušenost jsme v rámci těchto letů měli. Nepříjemné letušky, zpožděné lety, jídlo na „dotaz“ – odpověď „máte smůlu“, toalety v hrozném stavu a pod. Samozřejmě to mohlo být dáno přeplněností letadla, kdy byly dané lety prakticky vyprodané. O možnosti „zabrat“ si byť jediné sedadlo navíc nemohla být řeč.

Let na Bali

Let na Bali s Cathay Pacific/ foto: dovolenkářka

Proč to píšu. Spousta z vás věří tomu, že když si koupí letenky od luxusní 5* společnosti, že všechno musí být perfektní. Ono však nemusí. Můžete chytit plný let, natrefit na nevyspalé letušky se špatnou náladou .. prostě se může stát cokoliv. Naopak, můžete být mile překvapeni u průměrných leteckých společností, od kterých jste toho příliš neočekávali a oni vás překvapily.Máme skvělé zkušenosti se Swiss Air, kde můžete navíc očekávat čokoládky a zmrzlinu. Mile nás překvapili v Seychelles Airlines, kdy oba lety do/ z Mahé byly poloprázdné a mohli jsme si tak „ukořistit“ své sedadla a dostatečně se vyspat. Kolemjdoucí letušky nás ještě přikrývaly a bezlepková strava byla také výborná. Samozřejmě, když opomenu, že nám zapomněli na obou letech naše zavazadla, která však do dvou dnů našli a dovezli 😉 . Samou chválou nešetřím ani směrem k leteckým společnostem Fly Niki / Air Berlin (aktualizace 2017: tyto dvě společnosti již neprovozují lety), kde jsme navíc získali i balíček do letadla s čelenkou na spaní, ponožkami a kartáčkem na zuby v rámci naší nízkorozpočtový letenky zakoupené v akci.  Blbost? Ale potěší 😉 .. a Mozartovy koule při výstupu také 😉 /  Letecké společnosti Air Berlin a Fly Niki jsou aktuálně v insolvenci

Gluten Free strava v letadle / foto: dovolenkářka

Gluten Free strava v letadle / foto: dovolenkářka

Další úžasnou zkušenost máme z Jet Airways při cestě na Srí Lanku. Miluji indickou a srí lanskou kulturu a když se naskytla možnost koupit si lety z Prahy na Srí Lanku za necelých 11tis., a to navíc se šíleným itinerářem při cestě zpět – 17 hodin na letišti v Bombaji (o tom zas jindy), neváhala jsem ani chvilku. Prakticky celou cestu nás krmili všemi možnými oříšky. Bezlepková indická strava v letadle byla tak návyková, že už jsem se nemohla dočkat dalšího jídla. V letadle opět dostatek místa a navíc bylo zajímavé pozorovat letadlo, které bylo z větší části plné Indů a Srí Lančanů. No, ale nechtěla bych být uklízecí četou právě v těchto letadlech..

Mohla bych pokračovat s dalšími leteckými společnostmi. Například letět s Air New Zealand bývá také příjemným zážitkem. Obzvlášť, když letíte po probdělé rozlučkové noci strávené v baru v Napieru a letuška vám co 15 minut nosí lízatka a bonbóny, aby vám nebylo špatně a paní, co sedí za vámi, vás mile hladí po ramenou a vypráví vtipy 😉 .. a pak se mi divte, že ten Zéland tak zbožňuji 😉

Abych to shrnula ..

Ano, letecká společnost Fly Dubai se řadí mezi ty průměrné. To, že lítá přes Dubai a že její koncové destinace se řadí mezi ty luxusnější, neznamená, že máte očekávat servis jako od Emirates. A stejně tak i v Emirates mohou mít občas „blbý den“. Jinými slovy ..

Pokud bych se měla rozmýšlet, zda dám za let na Maledivy s Fly Dubai 10 tis. s 1 krátkým přestupem zpátečně z Prahy, nebo více jak 15 tis. na tom samém itineráři s Emirates, vyberu si Fly Dubai a nebudu remcat, že mi místo luxusního bezlepkového menu, přinesli hrušku a jablko a nalili vodu.Pokud by to však byla situace, kdy mám určitý termín na dovolenou a nemohu si počkat na akční letenky a nabízely by se v ten moment lety s Fly Dubai za 14 tis. a s Emirates za 15 tis., rádi si připlatíme tu tisícikorunu navíc za pomyslný luxusnější a pohodlnější let.

Jinak pro ty, co létají rádi s cestovními kancelářemi, nevím kolik jich je v ČR přesně, ale minimálně jedna CK má ve své reklamě, že své zájezdy operuje právě s Fly Dubai. Takže si umím představit to nadšení, když si zakoupíte luxusní All inclusive zájezd .. třeba na líbánky.. finančně je to vaše životní cesta a pak máte zkušenost s ne uplně „All inclusive“ leteckou společností. Naopak ten, kdo si svou dovolenou naplánoval a poskládal sám od sebe, na vlastní pěst a zodpovědnost, si tak dobře spočítá, že za ty tisíce, které ušetří na letu, který nemusí být úplně 100%, si navíc užije několik hezkých výletů v ráji.

4x let s RyanAir - zážitek sám o sobě / foto: dovolenkářka

4x let s RyanAir během jedné dovolené – zážitek sám o sobě / foto: dovolenkářka

A samozřejmě tu jsou pak požitkáři, kteří si prostě lety s luxusními leteckými společnostmi vychutnávají a v těch méně rozpočtových trpí .. a ty buď finance na dovolenou až tolik neřeší, nebo musí mít štěstí na akční letenky právě od těchto exkluzivních společností.

Naopak ti dovolenkáři, kteří rádi ušetří a snaží se naplánovat vlastní dovolenou za co nejnižší náklady, mohou lovit ty nejlevnější lety buď v akcích – nebo od nízkonákladových společností. Zde ale rovnou počítám s tím, že jsou služby omezené. Například u RyanAir (stejně jako u WizzAir, EasyJet aj.) počítám jen s příručním kufrem a s tím, že si beru pytlík čokoládových bonbónů do letadla.

Stejně tak se dá nízkonákladově cestovat i za exotikou. V poslední době jsou oblíbené tarify od Eurowings z Německa, z Kolína nad Rýnem, kdy se dá za pár tisíc korun letět do Karibiku či např. na ostrov Mauricius. V těchto cenově výhodných tarifech máte opět jen příruční zavazadlo a nemáte nárok na občerstvení. Pokud si ovšem nepříplatíte ..

Když cestujete s dětmi, zde bych zase nekoukala až tak na cenu, jako opravdu na hodnocení, jaké výhody má letecká společnost pro děti. Ale opět to záleží na vás a vašem rodinném přístupu k cestování.

Myslím, že jsem pro dnešek vyčerpala své názory na létání s luxusními a méně rozpočtovými leteckými společnostmi, určitě sepíšu ještě nějaký příspěvek k letištím a přestupům, ale pro dnešek stačilo 😉

Krásné cestování

Vaše dovolenkářka

Pokud čtete mé stránky, souhlasíte, že jste se seznámili s podmínky jejich použití a souhlasíte s využitím souborů cookie Více informací

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close