Kataragama – jedno z nejvýznamnějších poutních míst na Srí Lance

Kataragama je jedním z mála míst, kde se mísí jednotlivá náboženství. Své poutní místo zde mají Buddhisti, Hinduisti, ale i Muslimové. Malé městečko naleznete nedaleko NP Yala, pár km severně od Tissy. Pro vyznavače všech tří náboženství se zde denně pořádají modlitby, a to hned třikrát. Brzy ráno, dopoledne a naposled večer. Místní významné chrámy pochází z 1.-2. století př. n. l..

Eco Lodge - Kataragama / Foto: dovolenkářka

Eco Lodge – Kataragama / Foto: dovolenkářka

Návštěvu posvátného místa jsme si naplánovali do našeho itineráře na 1 noc při cestě z Elly do NP Yala. Ubytovali jsme se na kraji Kataragamy v eco lodgi přímo u řeky, které místní říkají Srí- lanská Ganga. Oproti rušné Elle, zde na vás dýchne klid a pohoda. V lodgi jsme nakonec byli ubytováni sami a bylo to jedno z nejpříjemnějších ubytování na Srí Lance. Večeři nám připravili přímo jen pro nás a za 10dolarů jsme měli několikachodové menu- speciálně pro mě i bezlepkové. Kolem pobíhalo spousta divokých opic a u řeky se volně napájelo stádo místních krav.

Cestou do Kataragamy / foto: dovolenkářka

Cestou do Kataragamy / foto: dovolenkářka

Návštěvu posvátného parku jsme si naplánovali na odpoledne. Z našeho lodge jsme to měli do centra Kataragamy příjemnou procházkou za půl hodiny. Za branami parku se před vámi otevře krásné místo s posvátnými svatyněmi. Přicházeli jsme ještě za světla a procházeli parkem jednotlivá místa. Místní jsou velmi přátelští a někteří se s vámi chtějí dát i do řeči, aby vám vysvětlili, jaký pro ně má dané místo význam.

Kataragama / foto: dovolenkářka

Kataragama / foto: dovolenkářka

Kolem parku stojí stánky s mísami plnými nádherně naaranžovaného ovoce, které místní kupují jako obět a přináší ji ke svatyním. Ovoce je mimochodem i skvělým lákadlem pro místní posvátné opice. Stejně tak se kupují květiny a jsou zde i stánky s různými cukrovinkami, kterým jsem ani já neodolala. V 17:30 se zde konají večerní modlitby, a tak začíná být v parku velmi rušno. Celé rodiny zde chodí svátečně v bílém. Máme štěstí, že vidíme i několik, pro nás neobvyklých rituálů.

Kataragama / Foto: dovolenkářka

Kataragama / Foto: dovolenkářka

Kataragama/ Foto: dovolenkářka

Kataragama/ Foto: dovolenkářka

Kataragama / Foto: dovolenkářka

Kataragama / Foto: dovolenkářka

Kataragama/ Foto: dovolenkářka

Kataragama/ Foto: dovolenkářka

Katragama/ foto: dovolnkářka

Katragama/ foto: dovolnkářka

S přibývajícím večerem, všudypřítomnou vůni vonných tyčinek, zvukem z jednotlivých obřadů, dostávalo místo stále více na své tajemnosti. Byly momenty, kdy jsme měli husí kůži po těle z toho, co jsme viděli. Při cestě zpět, do našeho lodge, jsme měli z našeho večera v Kataragamě rozpoluplné pocity. Rozhodně to však byl jeden z nejhezčích a nezajímavějších zážitků, který jsme na Srí Lance zažili a rozhodně doporučuji tohle místo a večerní obřad navštívit.

Vaše dovolenkářka

Kataragama - dovolenkářka

Kataragama – dovolenkářka

Leave a Reply