Mallorca: jednoduchý návod, jak si naplánovat vlastní dovolenou bez cestovky


Mallorca je největším z baleárských španělských ostrovů a naleznete ji ve Středozemním moři. Na rozlohu je ostrov cca 110 km dlouhý a 60-90 km široký. Pokud se vydáte na Mallorcu a neumíte španělsky, druhým nejrozšířenějším jazykem je zde němčina, protože nejvíce turistů sem směřuje právě z Německa. S angličtinou jsme na většině míst spíš nepochodili. To už jsme narazili  častěji na čechy či slováky, kteří zde v hojné míře pracují v turismu.


Přečtěte si i mé další inspirace o Mallorce:


Hlavní a zároveň největší město je Palma de Mallorca, kam nedaleko od města přiletíte na letiště. K vidění je v hlavním městě především katedrála Le Seu, kterou jistě znáte z některých fotografií o Mallorce a další nejen historická místa. Doporučuji však vybrat si k ubytování některou ze vzdálenějších oblastí ostrova a do města se přijet podívat pouze v rámci výletu. Oblast okolo hlavního města je totiž rušnou turistickou destinací. Naleznete zde luxusní hotely po celé délce pobřežní promenády. Na své si zde přijdou milovníci nočního života. Více tipů, co vidět na Mallorce naleznete na konci tohoto příspěvku.

Příspěvek byl aktualizován v červenci 2019


Porovnejte nezávazně akční ubytování na Mallorce na jednom místě


 

Mallorca / Foto: dovolenkářka

Mallorca  – severovýchodní pobřeží – pláž Cala Agulla v říjnu / Foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Španělsko, Mallorca: Cala Agulla v hlavní sezóně – červenec 2019 / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Kdy se na Mallorcu vydat?

Pokud si chcete užít krásného počasí s koupáním v moři, bude pro vás samozřejmě nejlepší termín pro návštěvu mezi polovinou června a září. Zároveň však musíte počítat s faktem, že během letních prázdnin jsou ceny letenek, ubytování, půjčoven aut a dalších služeb až několikánásobně vyšší, než je tomu mimo tuto hlavní sezónu. Pokud tedy vyloženě neplánujete letní dovolenou v nejvyšší sezóně kvůli dětem, či z důvodu, že jste pedagogové, plánujte cestu na Mallorcu mimo hlavní sezónu. Jestli nemáte možnost naplánovat si dovolenou v jiných měsících, doporučuji hledat letenky i ubytování s dostatečným předstihem, případně se spoléhat na last minute nabídky.


Přečtěte si také:


 

Mallorca / Foto: dovolenkářka

Mallorca, oblast Cala Ratjada na severovýchodě ostrova / Foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Španělsko, Mallorca: Cala Agulla – Cala Moltó – naše oblíbená laguna v červenci 2019/ foto: Petra Švehlová Stowasserová

Ideální termíny na levnou dovolenou na Mallorce jsou od poloviny května do začátku hlavní sezóny a od konce září do konce října, kdy zde většinou panuje stále ještě hezké počasí i na koupání. Osobně jsme před pár lety využili akce na říjnové letenky za 1tis. Kč a kromě jednoho dne jsme měli krásné počasí a pláže prakticky jen sami pro sebe. Pokud máte rádi cyklistiku, ideální čas pro návštěvu ostrova pro vás bude během jarních měsíců, kdy se bude sportovat za příjemných teplot.Mallorca / Foto: dovolenkářka

Mallorca- pláže na severu ostrova/ Foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Jak najít a koupit letenky?

Jak už jsem zmínila, Mallorca je hojně navštěvovaná turisty z Německa. Mnozí zde již mají i svůj druhý domov, a proto pokud hledáte nejlevnější lety, seženete je většinou z Německých letišť, a to i v hlavní sezóně, kdy je možné využívat poměrně pravidelných last minute nabídek. Ceny se za letenky pohybují již okolo 30-150 EUR. Pravidelné lety provozuje nízkonákladová společnost RyanAir.com např. z Bratislavy, odkud jsme letěli i my za necelých 1.000 Kč. Společnost poskytuje pravidelně akce na letenky i z Německa či Polska a převážně na mimosezónní lety, kdy je možné natrefit i na letenky okolo 9 – 50EUR. V ceně bývá jedno příruční zavazadlo o hmotnosti 10 kg + malá kabelka. Připlatit si však můžete i za odbavený kufr a další výhody. Tyto informace si vždy ověřte při provádění vaší rezervace.

Stejně tak, pokud dáváte přednost hotovým zájezdům, levněji vás vyjde dovolená na začátku sezóny cca od května do první poloviny června, než když se budete chtít vypravit na Baleárské ostrovy v září. Důvod je jasný, v květnu totiž nebývá moře tak vyhřáté, jako je tomu následně v září. Nicméně květnová dovolená má stále ještě nádech té krásně zelené a rozkvetlé Mallorcy jarní, jen s tím rozdílem, že v květnu se již v některých vyhřátých zátokách vykoupou i ty méně otužilí dovolenkáři.

Další možnosti letů na Mallorcu pro individuální cestovatele se nabízí v hojné míře z Vídně ale i z Linze, odkud léta novější vzniklá letecká společnost LaudaMotion.com, která víceméně nahrazuje lety zkrachovalé Air Berlin – Fly Niky. Ceny letenek z Vídně se pohybují často okolo 2- 6.000 Kč. Právě s touto nově vzniklou společností jste mohli využít v rámci zaváděcích akcí a získat své letenky pro nadcházející hlavní sezónu léta 2018 za velmi výhodných cen, a to nejen na Mallorcu, ale ulovit si akce i do dalších oblíbených destinací. Pro ty, kteří trvají na odletu z Prahy, případně hledají další konkrétní termíny, doporučuji využívat srovnávací vyhledávač letů Skyscanner. 


Porovnejte nezávazně akční ubytování na Mallorce na jednom místě


 

Mallorca / Foto: dovolenkářka

Mallorca – pláž v blízkosti středisek Cala Agula – Cala Ratjada/ Foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Po příletu na Mallorcu

Spousta začínajících dovolenkářů má největší obavy z přejezdů a dopravy z letiště do hotelu. Ty mohou být opodstatněné v některých turisticky málo navštěvovaných místech, ale rozhodně tomu tak není na Mallorce, která je doslova rájem pro začínající cestovatele vydávající se na dovolenou po svém. Pokud plánujete pouze odpočinkový pobyt v jednom hotelu u pláže a víte, že nebudete podnikat žádné výlety, doporučuji nechat si zajistit odvoz z letiště hotelem samotným. Pokud jste dobrodruzi a rádi byste i ušetřili za cestu, hledejte hotely v blízkosti autobusových zastávek. Z letiště nebudete mít problém dopravit se autobusy převážně k hotelům na pobřeží, nedaleko hlavního města Palmy.

Mallorca / Foto: dovolenkářka

Mallorca / Foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Osobně však doporučuji pronajmout si auto po celou dobu vašeho pobytu. Auto si můžete dopředu vybrat a rezervovat online. Jakmile přiletíte na letiště v Palmě, hned za příletovou halou a poté, co si vyzvednete kufry, naleznete stánek půjčovny dle popisu, případně na vás bude čekat někdo ze zástupců půjčovny. My měli štěstí, že u stánku půjčovny pracovala šlečna ze Slovenska, která nám dala o třídu lepší auto za stejnou cenu. V říjnu, kdy jsme ostrov navštívili, byly již ceny za půjčení auta velmi nízko – cca okolo 250- 500 Kč na den. V ceně většiny pronájmů je i základní pojištění, doporučuji si však pro klidnou dovolenou připlatit připojištění bez spoluúčasti. Autem jsme měli možnost dopravit se k hotelu ve večerních hodinách, kdy bychom již žádný autobus nestihli a zároveň bylo příjemné procestovat severní a východní pobřeží Mallorcy na vlastní pěst.Mallorca / foto: dovolenkářka

Mallorca – auto z půjčovny / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Jak si rezervovat ubytování na Mallorce?Booking.com

Nejoblíbenější a nejjednoduší variantou je portál Booking.com, kde naleznete nepřeberné množství levných i luxusních hotelů a i rezervace je velmi jednoduchá. Většinou se zadává pouze číslo vaší platební karty jako záruka pro hotel a komplet cena za ubytování se platí až na místě.

Další variantou je srovnávač ubytování, kde si můžete porovnat ceny stejných hotelů ale od různých zprostředkovatelů. Někdy je zde možnost rezervovat si hotel za nejvýhodnější cenu i napřímo. Před rezervací si doporučuji přečíst podmínky objednávek.

Pokud máte zájem pronajmout si apartmán, či celou vilu, nebo i jen pouhý pokoj přímo od majitelů, nabízí se stále více využívaná služba portálu AirBnb.com, kde můžete využít slevy cca 725 Kč na ubytování od dovolenkářky.

My jsme si pro náš pobyt na Mallorce vybrali hotel Mar Azul 4* s polopenzí (hotel je pouze pro dospělé), který nás při rezervaci na poslední chvíli vyšel v říjnu na necelých 8 tis. pro 2 os. s polopenzí (týden pobytu). Každopádně oblast Cala Ratjada a severovýchod ostrova jsme si zamilovali a rozhodně tohle místo doporučuji.

Mallorca / Foto: dovolenkářka

Mallorca – Severovýchod ostrova/ Foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Pár tipů, co vidět na Mallorce: 

  1. Katedrála La Seu – neboli katedrála Panny Marie kulturní památkou ostrova a jedním z těch míst, které byste na Mallorce neměli vynechat. Jak jsem již zmínila na začátku příspěvku, naleznete ji v hlavním městě Palma de Mallorca a vzhledem k tomu, že je hlavní dominantou města, nelze ji přehlédnout.
  2. Jeskyně na Mallorce – turisty nejoblíbenější a zároveň i největší je na Mallorce Dračí jeskyně (Coves del Drac). Chodby čítají až pár kilometrů. Jeskyni naleznete cca v polovině východního pobřeží a i jeji vstup je impozantní. Neméně krásné Hamské jeskyně (Coves dels Hams) na vás čekají nedaleko od města Porto Cristo a okouzlí vás svými jasně bílými krápníky.
  3. Cap de Formentor – je dechberoucí vyhlídková cesta s několika zastávkami a místy až serpentýnovou cestou přes útesy až k majáku na konci tohto výběžku, ke kterému dojedete autem na severu ostrova. Blízko to sem budou mít ti dovolenkáři, kteří se ubytují v rušném středusku Alcudia. Doporučuji nemít na cestu příliš široké auto.
  4. Cala Millor – rušné a oblíbené středisko na východě ostrova. Přes den vás budou bavit místní pláže a přes noc vás nenechá klidnými rušný život, kterým tohle místo v hlavní sezóně pulzuje. Pokud však hledáte klidnou dovolenou, tohle místo nebude pro vás. To se raději vypravte na námi oblíbený severovýchodní cíp ostrova za Cala Ratjada a Cala Agula střediska.
  5. Pláže na Mallorce – těch, které stojí za vidění i za návštěvu je tolik, že to vydá na celý jeden článek, tak se na něj brzy těšte.

Přeji, ať vám mé tipy a rady pomohou naplánovat si vaši vlastní dovolenou na Mallorce.

Krásnou dovolenou

Vaše dovolenkářka, Instagram – @dovolenkarka

Upozornění: ceny, které zmiňuji v textu jsou orientační a vychází z mých předchozích zkušeností. Mohou se samozřejmě měnit. Ceny za letenky, ubytování i další služby mohou být vyšší ale i nižší, než zde uvádím.

 

Pokud čtete mé stránky, souhlasíte, že jste se seznámili s podmínky jejich použití a souhlasíte s využitím souborů cookie Více informací

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close