Dovolená na ostrově Praslin? Ten klidně vynechejte..

 

..naštěstí jsme neuposlechli a prožili jsme na seychelském ostrově Praslin úžasné čtyři dny plné slunce a nových dovolenkářských zážitků. O tom, jak jsme na Seychely přiletěli a z letiště na Mahé se na lehko, bez našich zavazadel, dopravili za prvními zážitky právě na zmíněný ostrov Praslin, jste si mohli přečíst v mém úvodním vyprávění o Seychelách. Pokud jste to ještě nestihli, najdete ho v odkazu: Na cestách s dovolenkářkou – Seychely 

Dále si přečtěte o Seychelách:

Těď už ale zpět do seychelského ráje jménem Praslin! Slečna, která nám připravovala naši vilu u pobřeží ve vesničce Anse Possession, nás navíc překvapila welcome drinkem a sedla si s námi na chvilku do altánku, který byl po příští čtyři dny jen náš. Měla pro nás připravené mapy a povídání o ostrově Praslin a předala nám spousty užitečných rad, o kterých jsem se nikde na internetu nedočetla. Překvapilo mě, že nás ani nenutila do žadných služeb, které bychom měli přes ní zakoupit. Oproti zkušenostem z Bali příjemná změna. Je vidět, že Seychely jsou luxusní destinací a málokdo zde má potřebu někoho k něčemu přemlouvat. Dokonce mi v krátosti vysvětlila, jak funguje doprava autobusem po ostrově a na co si máme dávat pozor. Rozhodli jsme se tedy nepůjčovat si auto a celý ostrov prozkoumat na vlastní pěst s pomocí místních autobusů.

Sledujete již dovolenkářku na Instagramu

Seychely - Praslin / foto: dovolenkářka

Seychely – ubytování na ostrově Praslin / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Seychely - Praslin / foto: dovolenkářka

Seychely – ubytování na ostrově Praslin / foto: dovolenkářka

Mé všechny video- ochutnávky ze Seychel si můžete pohromadě pustit na mém youtube zde.

Hned po vybalení a osprchování jsme se vydali na náš první průzkum po okolí. V neděli je na Seychelách prakticky všude zavřeno, a tak stejně jako na Mahé mají otevřené pouze indické obchody. Nakupujeme si první zásoby do naší kuchyňky, já si beru malý popcorn do ruky a vydáváme se na jednu z nejznámějších pláží ostrova, do oblasti Anse Volbert / Cote d’Or. V okolí je spousta ubytování typu self catering a procházíme i kolem luxusnějšího hotelu. Pokud se někde v průvodci píše, že je některé místo turisticky oblíbené, vyskočí mi červená kontrolka, že tohle místo nebude určitě pro nás.

Opět se mi to potvrdilo. Pláž byla v obležení nejenom turistů, ale i místních, kteří si zde v neděli pořádají pikniky na pláži. V moři okolo malého ostrůvku se mačkaly měnší či větší lodě a na pláži byly vyplavené spousty řas. To zde bývá zvykem vždy po velkých deštích. Nic z toho nám však nekazí náladu a procházkou se vracíme k autobusové zastávce, kde si fotím jízdní řády a máme štěstí, že nám hned jeden autobus naším směrem jede. Po návratu zjišťujeme, že nám již dorazily i naše zavazadla, a tak s klidnými myšlenkami jdeme brzy spát a těšíme se na náš první celodenní výlet po Seychelách.

Seychely - Praslin / foto: dovolenkářka

Seychely – Praslin – Přírodní park Fond Ferdinand / foto: dovolenkářka

Seychely - Praslin / foto: dovolenkářka

Seychely – Praslin – Přírodní park Fond Ferdinand / foto: dovolenkářka

První den se vydáváme do přírodního parku Fond Ferdinand, kde rostou světově proslulé palmy Coco de Mer, které jsou jedním z hlavních symbolů Seychel. Na doporučení naší slečny domácí vynecháváme turisty hojně navštěvované Vallée de Mai a vydali jsme se do parku, který byl otevřen teprve nedávno a kde je možné absolvovat výpravu junglí s průvodcem bez většího zástupu turistů. Máme štěstí, na ranní prohlídku jsme dorazili jediní, a tak máme průvodce jen sami pro sebe.

Jsme upozorněni, že prohlídka trvá cca 3 hodiny, a tak si přímo na místě kupujeme dostatek vody a nezapomínáme se nastříkat repelenty. První část se jde ve stínu palem a je to úchvatná procházka. Všude je klid a kolem dokola slyšíme jen šumějící listí palem a místní ptactvo. Náš průvodce toho ví spousty o fauně a floře na Seychelách. Vše nám názorně ukazuje i vysvětluje. Z jednoho stromu nám usekl kus skořicové kůry na památku. Druhá část se jde již pod přímým sluncem.

Seychely - Praslin / foto: dovolenkářka

Seychely – Praslin – Fond Ferdinand / foto: dovolenkářka

Seychely - Praslin / foto: dovolenkářka

Seychely – Praslin – Fond Ferdinand / foto: dovolenkářka

Doporučuje nám ať se namažeme krémem, že dnes je slunce opravdu ostré a má pravdu. Naše mobily nám ukazují teplotu okolo 35 stupňů a vlhkost přes 80%. Mažeme se našimi 50kami od Biodermy a vydáváme se do dalších schodů. Odměnou za 526 schodů jsou nám neskutečné výhledy do okolní přírody a na protější ostrovy. Při cestě zpět se bavíme více o místních zvycích a cestou sbíráme středně velké šneky. Směje se, že je bere pro svého přítele k obědu. Krapet se podivujeme, ale říkáme si, že je tu přeci spousta Francouzů, tak proč ne? K

dyž jsme došli zpět dolů, zastavujeme se u malé říčky. Rozbíjí ulity a po chvílí jimi krmí „svého přítele“ úhoře. Je už takhle prý naučený, že za ním každý den chodí. Úžasný zážitek! Loučíme se s našim průvodcem a vyplňujeme poděkování do místní knihy návštěv. Náš průvodce hledá v historii knihy někoho z České republiky a pokud jsme koukali správně, byli jsme podle zápisků asi třetí češi v tomto parku. Přijde mi to divné, ale třeba se někdo nezapsal. Doufám, že až si přečtete můj připravovaný web o Seychelách, že tam těch zápisků z Čech a Slovenska přibude víc.

Seychely - Praslin / foto: dovolenkářka

Seychely – Praslin- Fond Ferdinand / foto: dovolenkářka

Seychely - Praslin / foto: dovolenkářka

Seychely – Praslin – Fond Ferdinand/ foto: dovolenkářka

Dalším dnešním cílem má být letiště na Praslinu, kde se loví foto- úlovky letadel přímo u pláže. Ale ještě před tím než se ze mě stává spotterka – začátečník, skáčeme schvácení do moře z první pláže, která se nám naskytá. Wow .. konečně vidíme seychelskou pláž, která stojí za to, abychom si zde zaplavali. Anse Volbert mě nelákala vůbec. Ocitli jsme se na malé pláži, kde jsme kromě místních tří dětí a dvou turistů úplně sami. Voda je průzračně modrá a podle všeho je zde i krásné šnorchlování. My s sebou dnes masky nemáme, ale dva, co se vydávali se šnorchly do vody, tam vydrželi opravdu dlouho.

Seychely - Praslin / foto: dovolenkářka

Seychely – Praslin / foto: dovolenkářka

Seychely - Praslin / foto: dovolenkářka

Seychely – Praslin – Grand Anse / foto: dovolenkářka

Hned na to si stopujeme autobus, načasování úplně dokonalé. Vystupujeme přímo za letištní silnicí. Je zde část silnice, kde je z obou stran semafor, na kterém se rozsvítí červená v momentě, kdy má přistávat letadlo. Máme štěstí! Přímo na pláž už to nestíháme, a tak se nám daří zachytit přistávající letadlo přímo nad loukou hned za pláží. Vedle je navíc dílna na úpravu perel. Při cestě zpět se procházíme po pláži. Přímo u letiště nevypadá zle. Tuny řas jsou uklizené, ale je zde poměrně odliv, takže nás to ke koupání nesvádí. Dostáváme hlad. Na doporučení francouzského páru, které jsme cestou potkali, se vydáváme do malé restaurace typu „take away“ na začátku Grand Anse. První kreolský oběd a my si ho opravdu vychutnáváme. Namíchali jsme si k rýži omáčky hned několika chutí a nezapomínáme na chilli. To tu má opravdu sílu. Pláž přímo v Grand Anse nás také nikterak neoslovuje, vydáváme se autobusem zpět do naší vilky a trávíme zbytek odpoledne doma.

Seychely - Praslin / foto: dovolenkářka

Seychely – Praslin – Anse Georgette/ foto: dovolenkářka

Na další den jsem si pro svého dovolenkáře připravila překvapení. Podařilo se mi zajistit vstup do nejhezčího resortu na ostrově Praslin, do Constance Lemuria (alespoň podle dovolenkářky). Za vstup jsme nic neplatili a kromě přístupu na nejhezčí pláž ostrova (teď čekám, že se se mnou začnete dohadovat, že nejhezčí pláží je Anse Lazio), jsme měli možnost prohlédnout si i resort a chvíli relaxovat na krásné pláži přímo pod bazénem. V resortu chovají i vlastní želvy a k Anse Georgette se jde procházkou přes krásně udržované golfové hřiště. Mou video- ochutnávku právě z této pláže a pláže resortu Constance Lemuria si můžete pustit na mém youtube.

Seychely - Praslin / foto: dovolenkářka

Seychely – Praslin – Constance Lemuria / foto: dovolenkářka

Seychely - Praslin / foto: dovolenkářka

Seychely – Praslin – Constance Lemuria / foto: dovolenkářka

Seychely - Praslin / foto: dovolenkářka

Seychely – Praslin – Constance Lemuria / foto: dovolenkářka

První pohled na pláž byl naprosto nepopsatelný. Byli jsme tu chvíli sami a připadali jsme si, že jsme snad na opuštěném ostrově. Ten všudepřítomný klid se zvuky šumějícícho moře. Lehli jsme si do stínu pod palmou a chvíli se jen kochali tím neskutečným výhledem. Po pár minutách jsme na pláži již sami nebyli, ale i přes několik dalších turistů, kteří byli víceméně schování po krajích pláže ve stínu, byl dojem z tohoto místa úžasný.

Seychely - Praslin / foto: dovolenkářka

Seychely – Praslin / foto: dovolenkářka

Seychely - Praslin / foto: dovolenkářka

Seychely – Praslin – Anse Georgette / foto: dovolenkářka

Seychely - Praslin / foto: dovolenkářka

Seychely – Praslin – Anse Georgette / foto: dovolenkářka

Při cestě zpět zastavujeme v Grand Anse a nakupujeme potraviny v asi největším supermarketu na ostrově. Mají tady mnohem větší výběr než obchůdky v Anse Volbert a navíc se dá platit kartou. Odpoledne jsme se chtěli vydat ještě na pláž Anse Lazio, o které se mluví jako o nejhezčí pláži ostrova. Ale vzhledem k tomu, že jsme strávili skoro celý den v resortu a na pláži Anse Georgette, přesouváme tenhle výlet na zítřejší dopoledne. Další den tedy vstáváme brzy ráno, abychom stihli první autobus směr Zimbabwe. Máme to tímto směrem pár minut, vystupujeme na rozcestí k pláži Anse Lazio a jsme rádi, že tuhle procházku absolvujeme za ranních příjemných teplot. Pokud nemáte půjčené auto, je to od autobusu přibližně dvacetiminutová procházka „do kopce – z kopce“. Máme s sebou šnorchlovací výbavu, ale můj dovolenkář se z prvního šnorchlování vrací ne příliš nadšen.

Je brzy ráno a pláž se teprve probouzí do nového dne. Všude je krásný klid, jen v restauraci za námi se uklízí a připravuje. Přes den tu musí být rušno. Kromě restaurace, kde se ceny jídel pohybují běžně v přepočtu okolo 400 Kč a výše, zde mají i vlastní ohradu s želvami a je tu bezpečné pásmo na koupání v moři. Opouštíme pláž ještě dopoledne, kdy sem teprve začínají příjíždět davy turistů a vydáváme se zpět. Zastavujeme se na chvíli ještě na pláži Anse Boudin, která má také své kouzlo a pak si již chytáme autobus zpět k nám, do naší vilky, kterou dnes po obědě opouštíme a vydáváme se za dalším seychelským dobrodružstvím, na ostrov La Digue.

Seychely - Praslin - probouzející se Anse Lazio / foto: dovolenkářka

Seychely – Praslin – probouzející se Anse Lazio / foto: dovolenkářka

O tom, jak jsme se na ostrov La Digue dopravili, jak mě překvapily místní kola, o krmení želv, ale i o úchvatném pobřeží na jihozápadě ostrova si přečtěte v mém dalším díle o oputování po Seychelách..

Vaše dovolenkářka

Pokud se vám moje vyprávění z našich cest líbí, neváhejte ho sdílet s přáteli na Facebooku a nezapoměňte mě sledovat na Instagramu. 

 

Pokud čtete mé stránky, souhlasíte, že jste se seznámili s podmínky jejich použití a souhlasíte s využitím souborů cookie Více informací

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close