Rakousko, Hallstatt: víkendový tip na výlet

Rakouská jezera máme v našem dovolenkářském hledáčku již celé jedno desetiletí. Poprvé jsme se s Kájou před deseti lety vypravili na letní cyklo- dovolenou na jezero Wolfgangsee další výlety kolem jezer Attersee, Mondsee a především i horské stezky u Traunsee na sebe nenechaly dlouho čekat. Jedno z nejznámějších jezer nám však na našem seznamu stále chybělo, a tak když jsem zahlédla luxusní předpověď počasí pro nadcházející aprílové dny, bylo rozhodnuto. Vypravíme se na víkendový výlet na jezero Hallstatt a co si budeme vyprávět, tyhle spontánní nápady bývají vždy ty nejlepší.

Přečtěte si také:

 

Rakousko, Hallstatt: tradiční pohled na město – odpoledne/ foto: Petra Švehlová Stowasserová

Navigace nám ukazuje, od nás z Českých Budějovic, necelé 3 hodiny cesty autem, čemuž přizpůsobujeme i ranní vstávání, abychom si v Rakousku stihli nakoupit svačinu do batohu a dorazili k Hallstattu pokud možno ještě před polednem. Od té doby, kdy se na trase do Linze otevřel nový kus dálnice, je cesta tímto směrem cca o půl až hodinu rychlejší. Když jsme to naposled počítali, zjistili jsme, že jsme v Linzi o dost rychleji než v Praze. Historické město Hallstatt, které je zařazeno i do UNESCO – světového kulturního dědictví, leží cca v polovině délky stejnojmenného jezera.

Přímo do centra si autem nedojedou ani místní, kteří zde vozí vše potřebné na různých kárkách, včetně zavazadel hostů ubytovaných v jejich pensionech a hotelech. Projíždíme tunelem, který je obchvatem města a po výjezdu na nás již problikávají ukazatele volných míst na parkovišti. Opět jsme u vytržení nad stylem parkování některých výletníků, kteří ze samé radosti nad volným místem zaparkují přes místa dvě, a tak z prvního parkoviště vyjíždíme bez zaparkování (a to i přesto, že na ukazatelích svítí stále 5 volných míst). Vjíždíme hned na druhé parkoviště označené jako P1, které navíc ukazuje i parkování v garážích. Zde již parkujeme bez problému s úspěchem a po kontrole, že je cena do 6 hodin stání stejná jako u předchozího parkoviště, se vypravujeme konečně na výlet.

Rakousko, Hallstatt: tradiční pohled na město z plážového ostrova/ foto: Petra Švehlová Stowasserová

Rakousko, Hallstatt: Badeinsel – plážový ostrov nedaleko centra / foto: Petra Švehlová Stowasserová

První kroky směřujeme k jezeru na nedaleký plážový ostrůvek, který je i na mapě značen jako Badeinsel. Vede sem dřevěná lávka a hřejivé poledne vybízí k párminutovému rozjímání s klasickým výhledem na Hallstatt a okolní horské scenérie. Na vrcholcích hor se stále ještě drží sněhové čepice a s pohledem na otužilce, kteří vedle nás skáčou do jezera, je to zajímavý jarní kontrast. Vy, kteří cestujete s karavanem, nebo plánujete letní dovolenou pod stanem i s dětmi, tohle místo si zapište na svůj dovolenkářský seznam. Místní Campingplatz se nachází jen několikset metrů odsud a prakticky sousedí s parkovištěm P1.

Rakousko, Hallstatt: tradiční pohled na město / foto: Petra Švehlová Stowasserová

Po slunečném poledním pikniku se již vypravujeme do historické části Hallstattu. Procházíme malebnými uličkami a kocháme se výhledem na domy, které jsou obrostlé kvetoucími keři a pnoucími stromky. Věřím, že za měsíc tu budou tyhle historické uličky hrát ještě jasnějšími barvami již rozkvetlých květů. Pokud se chcete pokochat soukromým výhledem na město Hallstatt z jezera, míst k zapůjčení motorových loděk či kýčovitých labutí zde najdete na každém rohu opravdu několik. Využít se dá i klasické plavby místním parníkem, kde se drží shodně cena 10EUR za jednu jízdu. Osobně jsme lodí nejeli, tak mi pak můžete napsat a poslat fotopozdrav, jak jste si výlet užili vy.

Rakousko, Hallstatt: tradiční pohled na město / foto: Petra Švehlová Stowasserová

Cestou k náměstí již slyšíme padat vodopád. Je na něj hezký výhled od muzea. My k němu však plánujeme dojít až při odpolední túře z horské vyhlídky. Asi každý, kdo se do Hallstattu vypravuje, si chce ukořistit svůj tradiční pohled na město. Tohle místo neminete. Na fotku u zábradlí se zde stojí fronta, ale i přes mimosezónní mraky turistů (v létě to tu musí být zajímavý adrenalinový zážitek), tradiční výhled na Hallstatt je stejně pořád fascinující. My se však déle nazastavujeme, v duchu se usmíváme nad hlasitým rozhovorem našinců, kteří nervózně povzbuzují svého syna, aby už je konečně vyfotil, přičemž jim klučina vytočeně odpovídá, že to nejde, protože tam jsou pořád ty lidi.. To jen k navození atmosféry, abyste si udělali představu, jak to u jedné z nejfotogeničtějších světových vyhlídek funguje.

Můžete si půjčit vlastní loď, nebo se svézt pravidelnými lodními linkami – Rakousko, Hallstatt/ foto: Petra Švehlová Stowasserová

Nad námi se již tyčí do výšky katolický kostel, kam vede cesta po starých schodech. Procházíme  udržovaným kostelním hřbitovem až ke kamenné zídce, odkud je snad ještě hezčí výhled, než na jaký se stojí o pár metrů níž pod námi dramatická fronta. Je tu jen několik párů, kteří se společně s námi kochají horskými panoramaty a klidnou hladinou hallstattského jezera. Při pohledu na hodinky zjišťujeme, že se již dvě hodiny touláme po historickém centru Hallstattu a vypravujeme se zpět, abychom si vyjeli adrenalinovou lanovkou k horské vyhlídce.

Na vrchol vedou i dvě turistické stezky. Po jedné plánujeme následně sejít pěšky dolů, kolem již zmiňovaného vodopádu. Lanovka je oblíbenou místní atrakcí, ale největší fronty se tu stojí kolem poledne, kdy se většina výletníků vypravuje na oběd do tamní horské restaurace. Po půl třetí odpoledne sdílíme kabinku lanovky jen s několika výletníky. I přesto, jak lanová dráhá působí z dálky, uběhne samotná cesta až příliš rychle. Od výstupní stanice vede k vyhlídkové plošině a k restauraci lávka  a pro ty, kteří jsou omezeni v pohybu, je tu i výtah. Vystát si frontu pro fotku na cípů této vyhlídky je téměř povinností.

Rakousko, Hallstatt: horní stanice lanovky – pohled na restauraci/ foto: Petra Švehlová Stowasserová

Rakousko, Hallstatt: vyhlídková horská plošina na jezero / foto: Petra Švehlová Stowasserová

Rakousko, Hallstatt: Salzberg / foto: Petra Švehlová Stowasserová

Pokud si zakoupíte vstupenku all in one, budete mít lanovku i vstup do horského muzea nejstarších solných dolů včetně historické prohlídky staré keltské vesnice. Nicméně i po bezplatné trase v rámci horského treku, se z historie oblasti Hallstattu dozvíte spoustu zajímavého. Naučné stezky jsou zde rozmístěné skoro po všech cestách. Máme štěstí, že individuálních dovolenkářů zde nepotkáváme mnoho, a tak máme některé horské cesty dokonce jen pro sebe. Stezky jsou tu značené dokonale.

I z informačních tabulí s mapkami se dají vyčíst všechny potřebné informace. Dolů se nám nabízí od vyhlídkové plošiny hned dvě trasy. Na jedné, která vede do zahrad nad kostelem, se ještě provádějí jarní úpravy, a tak se vydáváme tou, která je vybudovaná do pravidelných serpentýn. Fotím si místní cedule se zákazem podpatků do své sbírky kuriózních světových značek a vypravujeme se příjemným krokem na šedesátiminutovou procházku zpět do Hallstattu. Asi v polovině cesty se nabízí krátká odbočka, přes kterou dojdete až k vodopádu.

Rakousko, Hallstatt – Salzberg / foto: Petra Švehlová Stowasserová

Rakousko, Hallstatt: okružní cesta zpět do Hallstattu / foto: Petra Švehlová Stowasserová

Když jsme sešli až dolů, bylo pořád ještě příjemné slunečné počasí, a tak jsme se vrátili zpět na plážový ostrůvek, rozložili náš piknikový ručník a s tím samým výhledem, kterým jsme dnešní výlet na hallstattské jezero započali, ho i se svačinou v ruce a příjemnými 11km v nohách zakončujeme.

Rakousko, Hallstatt: tradiční pohled na město a jezero z horské vyhlídkové plošiny / foto: Petra Švehlová Stowasserová

Výlet na Hallstatt info:

  • od Českých Budějovic cca 3h cesty autem se zastávkou na nákup svačiny – rakouská dalniční známka
  • parkování nedaleko od centra Hallstattu – méně než 3h za 6,50E 3.- 6.h za 8,50EUR
  • bezplatné parkování jsme vzhledem k zácpě, která se tvořila u každé uličky a v rámci úspory času ani nehledali
  • stanování a parkování karavanů u jezera Hallstatt je možné za poplatek nedaleko od plážového ostrova, kde je také malé zázemí s dětským hřištěm pro děti, veřejné toalety jsou pár kroků
  • lanová dráha k vyhlídkové plošině a k Salzbergu stojí 9EUR/ 1 cesta – zpáteční 16EUR – kompletní prohlídkový tiket 30EUR / dospělá osoba – děti mají všude slevu – nabízí se i rodinné vstupy
  • ideální doba pro focení tradičního výhledu na jezero Hallstatt s evangelickým kostelem je dopoledne, odpoledne budete fotit proti slunci
  • zapomeňte na podpatky – obujte si pohodlné botasky, sbalte batoh se svačinou i dostatečnou zásobou pití a připravte se minimálně na 10- 15km v rámci celodenní procházky s převýšením do 500 metrů
  • jestli cestujete s malými dětmi, vemte je do krosny či do šátku – s kočárem zde moc neuspějete

Rakousko, Hallstatt – zákaz bot na podpatku / foto: Petra Švehlová Stowasserová

Pokud plánujete prodloužený víkend na Hallstattu či vícedenní dovolenou, doporučuji rezervovat si ubytování dostatečně dopředu, obzvlášť pak pro letní sezónu.

Počítejte s tím, že ubytování v Hallstattu jsou mnohdy až několikanásobně vyšší, než za jakou cenu se ubytujete jen několik km od jezera. Do centra není povolen vjezd, a proto se platí poslíčkům za pomoc s přesunem zavazadel, nebo si je turisti vozí sami úzkými uličkami v davu.

Doporučuji využít tradičních portálů:

Při ubytování delším než 3 noci, byste měli získat i Salzkammergut zážitkovou kartu, která platí na slevy v celém regionu. Jinak stojí 4,90E – salzkammergut.at

Více informací k Hallstattu:

Hallstatt – mapa města a aktuální ceník k lodím / Hallstatt Tourist information – foto koláž: Petra Švehlová Stowasserová

  • salzwelten.at
  • dachstein-salzkammergut.at

Krásný výlet

Vaše dovolenkářka

———————-

Instagram: @dovolenkarka   Facebook: dovolenkarka.cz

 

Pokud čtete mé stránky, souhlasíte, že jste se seznámili s podmínky jejich použití a souhlasíte s využitím souborů cookie Více informací

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close