Radovljica: seznamte se s nejsladším městem ve Slovinsku

 

Radovljica, město, které leží nad řekou Sáva a je obklopené bohatou přírodou, na kterou se vám z mnoha míst nabízí až dechberoucí výhledy. Slovinské město, které leží ve stínu oblíbeného a populárního jezera Bled, které je odsud vzdálené jen do 10 minut. Město, ve kterém se pořádá každoročně čokoládový festival a kde se můžete seznámit i s historií slovinského včelařství, které je právě pro Radovljici, i pro Slovinsko samotné, tolik typické. A naposled město, o kterém jste nejspíš ještě nikdy neslyšeli, pokud se o Slovinsko nezájímáte detailněji a Radovljica na vás nevykoukla z některého slovinského průvodce. Pokud však přemýšlíte, že byste se letos do Slovinska vypravili, tohle město je jedno z těch míst, které byste neměli při svém plánování opomenout.

Tento rok se čokoládový festival koná ve dnech 15.- 16. dubna 2023 – denní tiket stojí 5 EUR a kupuje se na místě. Program a bližší informace se dozvíte na oficiálních stránkách města: www.Radolca.si 

UBYTOVÁNÍ SI POROVNEJTE A REZERVUJTE POD TÍMTO ODKAZEM ZDE 

Radovljica – Gostilna Lectar – perníkářství, které má ve městě tradici již od roku 1766 / foto: Petra Švehlová Stowasserová

Slovinsko, Radovljica / @visitRadolca

Slovinsko, Radovljica / @visitRadolca

Radovljica je ideálním výchozím bodem, pokud plánujete výlety do okolí a nemáte rádi rušná turistická centra, kterým je i okolí jezera Bled a Bohinje v letní sezóně. Právě pro vás, kteří se mě častokrát ptáte, kde se ubytovat v okolí těchto nejžádanějších bodů zájmů, je Radovljica jedním z mých aktuálních tajných tipů.

Slovinsko, Radovljica – mapa města / propagační materiály města Radovljica @visitRadolca

Slovinsko, Radovljica / @visitRadolca

Slovinsko, Radovljica / @visitRadolca

Ale nejenom strategická blízkost zajímavých turistických atrakcí dělá z tohoto města skvělou volbu pro ubytování se zde. Ne nadarmo je Radovljica známá jako nejsladší město ve Slovinsku. Včelařství má v tomto místě tak bohatou historii, že se s ní můžete seznámit přímo v muzeu jemu věnovaném, které najdete vedle tradičního perníkářství, v panském domě původem až z 12. století. I samotný tento malý zámek, který byl do své současné podoby přestavěn v 18. století, je zajímavým bodem k prohlídce.

Slovinsko, Radovljica: tradiční perníkářství na historickém náměstí / kromě samotného nákupu perníků se zde dozvíte i zajímavosti z historie a přípravy těchto voňavých suvenýrů / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Z mnoha brožur a průvodců zjistíte, že jste se ubytovali v místě, kde se potkávají ingredience, jakými jsou med a čokoláda, kde ochutnáte tradiční kuchyni z lokálních potravin a místní restaurace splní vašim chuťovým buňkám doslova každé přání, a to i ty naše bezlepkové. Pokud si z dovolených rádi vozíte suvenýry v podobě tradičních produktů, pak myslete na to, že z Radovljice si musíte dovézt něco sladkého. Ať už to bude samotný med, se kterým se zde pracuje i v mnoha restauracích a je i součástí tradiční slovinské snídaně, kde ho budete mít jistě připravený na stole, nebo nějaké výrobky z něj.

Slovinsko, Radovljica: muzeum včelařství / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Tradici zde má i místní perníkářství a jak už jsem zmínila, navštívit ho můžete na hlavním náměstí, v budově vedle panského domu. Přehlédnout tento, perníkem vonící, dům nemůžete. Již z dálky vás bude lákat název Gostilna Lectar. Ať už se sem vypravíte za konkrétním nákupem nějakého suvenýru, nebo budete jen zvědaví, určitě byste neměli neodcházet s prázdnou.

Slovinsko, Radovljica – Gostilna Lectar – místní perníkářství můžete navštívit i bez předchozího ohlášení / propagační materiály města Radovljica, @visitRadolca

Děvčata, která v perníkářství pracují v dobových krojích, vám přímo před vašim zrakem vytvoří nápis na srdce dle vašich přání a pokud byste si chtěli odnést již hotové perníky, výběr budete mít více než pestrý. Pokud se do Radovljice vypravíte před nějakým tradičním svátkem, dostane se vám i perníků s daným zaměřením. Při naší návštěvě se připravovala výzdoba na právě se blížící Velikonoce.

Slovinsko, Radovljica: tradiční perníkářství na historickém náměstí – příprava na Velikonoce / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Slovinsko, Radovljica: tradiční perníkářství – červeně medově zdobená srdce zde mají tradici již od roku 1766, místní perníkářky vám na srdce napíší jméno dle vašeho požadavku / foto: Petra Švehlová Stowasserová

Když už budete na náměstí, vzpomeňte si i na to, že Radovljica má jedno z nejhezčích historických center ve Slovinsku a rozhlédněte se kolem sebe. Historie těchto domů se u některých datuje až k 16. století. Za hezkého počasí se tak nechte zlákat některou z místních kaváren a cukráren, abyste si atmosféru tohoto nejsladšího města mohli plně vychutnat. Zapomenout byste neměli ani na nějaký ten čokoládový suvenýr. Nacházíte se totiž v hlavním slovinském městě čokolády, kde se i každoročně koná víkendový festival s bohatým programem a čokoláda zde teče ze všech fontán opravdu proudem. Letos ho již nestihnete, ale zapište si poznámku do diáře na příští rok a třeba budete mít štěstí i na hezčí počasí, než které panovalo v těchto dnech nám.


UBYTOVÁNÍ SI POROVNEJTE A REZERVUJTE POD TÍMTO ODKAZEM ZDE 


 

Slovinsko, Radovljica v zajímavých číslech / propagační materiály města Radovljica @visitRadolca

Slovinsko, Radovljica / @visitRadolca

Slovinsko, Radovljica / @visitRadolca

Jakmile se nabažíte historického náměstí a místních muzeí, vydejte se na jeho konci směrem k vyhlídce. Za hezkého počasí se před vámi otevře úchvatná zelená scenérie a třeba vás pohled na zelené vrcholky naláká k výletům do přírody na příští dny. Neboť nejen historií, kulturou a dobrým jídlem je Radovljica známá. Pokud milujete outdoorové aktivity, stejně jako my, v povinné výbavě na dovolenou do Slovinska by vám neměly chybět trekové boty, nepromokavá bunda a kola. Ty si však i na mnoha místech zde můžete zapůjčit a nechat se můžete inspirovat doporučenými třemi hlavními cyklistickými trasami:

  • Radovljica – Ribno – Jezero Bled – Žirovnica – Radovljica
  • Radovljica – Kamna Gorica – Kropa – Mošnje – Radovljica
  • Radovljica – Begunje – Leše – Brezje – Radovljica

Osobně si troufám tipnout, že se většina z vás vypraví směrem k jezeru Bled, který je od Radovljice vzdálen, co byste kamenem dohodili, ale jakmile se nabažíte až pohádkově mystické atmosféry tohoto nejznámějšího jezera ve Slovinsku, dejte šanci i dalším cestám. Osobně jsem si zamilovala i cestu přes Jamnik a Kropu. Počítejte však s kopcovitým terénem, pro který se hodí elektokola, pokud nejste trénovaní. Nebo vám nic nebrání v tom, abyste si daná místa objeli autem. Můžete se tedy nechat nalákat i mými ověřenými tipy, kam se z nejsladšího města Radovljica vypravit na výlety.


Kam se vypravit ve Slovinsku na výlety, pokud se ubytujete ve městě Radovljica:

Jezero Bled – vzdálené jen 5 kilometrů. Dojedete sem autem či na kole, ale vypravit se můžete i pěšky na celodenní výlet. 

Jezero Bled / Slovinsko

Jezero Bled / Slovinsko

Kropa a Jamnik – dvě místa, která se vyplatí navštívit současně na jedné trase. Kropa vás nadchne všudepřítomnou historií a krapet až melancholickou atmosférou a v Jamniku se před vámi naopak objeví dechberoucí výhledy do přírody a na Julské Alpy. V Kropě navštivte místní turistické muzeum a můžete si domluvit prohlídku i po místních historických manufakturách.

Slovinsko – Kropa / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Slovinsko – Kropa – kovářské muzeum / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Triglavský národní park – jezero Bohinj a středisko Vogel – oblast, kterou byste neměli vynechat při své návštěvě Slovinska. Z města Radovljica to sem budete mít cca 20- 40 minut cesty autem, podle toho jaký konkrétní cíl zvolíte a pokud vám bude přát počasí, můžete si být jistí, že tohle místo ve vás zanechá tak silné dojmy, že se vaši příští dovolenou budete chtít trávit opět ve Slovinsku. Více o středisku Vogel a mém ověřeném tipu, kde se ubytovat v okolí jezera Bohinj, se dočtete ZDE

Slovinsko, lyžařské středisko Vogel nad jezerem Bohinj/ foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Jeskyně Postojna – co by to bylo za dovolenou ve Slovinsku, kdybyste alespoň jedinkrát nenavštívili světoznámou jeskyni Postojna. K jeskyni dorazíte přibližně do hodiny cesty autem. Na místě vás pak čeká zážitková prohlídka, kde část cesty pojedete jeskynním vlakem a část pěšky a je jistě zajímavým zpestřením zimní i letní dovolené. Jen myslete na to, že v jeskyni bývá konstantní teplota okolo 10- 15 stupňů C. V zimě se zde zahřejete, ale v létě si raději přibalte nějaké teplejší oblečení.

Slovinsko – Postojnska Jama / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka


Další tipy, kam vyrazit ve Slovinsku na výlet, naleznete v rubrice:

Na cestách s dovolenkářkou – Slovinsko 


Kde se ubytovat ve městě Radovljica: 

Abyste měli sílu podniknout všechny tyhle cesty za úchvatnými místy Slovinska, bude zapotřebí se dobře vyspat a najíst. Co se týče ubytování, ve městě Radovljica nekoukejte po luxusních 5* resortech, ale nechte se zlákat některým z lokálních butikových pensionů. Spousta ubytování se nachází i v historických budovách a vy tak budete mít pocit, jako když se před vámi zastavil čas a vrátili jste se při své dovolené o mnoho let nazpět.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ: 

Pokud budete chtít navíc ušetřit a berete ubytování jen jako místo, kde se kvalitně a za dobrou cenu vyspíte, pak vám ráda doporučím místní Life Hostel Slovenia, který byl nedávno kompletně rekonstruován a jednotlivé pokoje jsou jednoduše a účelně vybavené. V přízemí se pak nachází restaurace, kde je možné zajistit si i bohatou snídani a na nějaký ten večerní drink před spaním si zajdete do místního baru, který má otevřeno do noci.


NAJDĚTE SI UBYTOVÁNÍ PODLE VAŠICH POŽADAVKŮ POD TÍMTO ODKAZEM


Kde ochutnat tradiční slovinskou kuchyni

.. a pochutnat si i v případě, že máte bezlepkovou dietu jako dovolenkářka: 

Restaurací, které ve městě Radovljica stojí za návštěvu, bych vám mohla doporučit hned několik. Dám vám však tip na místo, které je již několik pokolení hýčkáno jako rodinná restaurace, kam se na večeři sjíždějí nejen z celého Slovinska. To, že si budete pochutnávat na večeři z věhlasné kuchyně, vám potvrdí i mnoho historických fotografií známých osobností, kteří si zde na doslova gurmánském představení také pochutnávali. Za krásného letního počasí si zde můžete svůj oběd vychunat z terasy i s dechberoucím výhledem do okolní přírody.

UBYTUJTE SE PŘÍMO V GOSTILNA KUNSTELJ

GOSTILNA KUNSTELJ / RADOVLJICA

GOSTILNA KUNSTELJ / RADOVLJICA

GOSTILNA KUNSTELJ / RADOVLJICA

GOSTILNA KUNSTELJ / RADOVLJICA

GOSTILNA KUNSTELJ / RADOVLJICA


NAŠE VEČEŘE V GOSTILNA KUNSTELJ:

Slovinsko, Radovljica – věhlasná rodinná restaurace, Gostilna Kunstelj / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Zkrátka nepřijdou ani moji milí bezlepkáři. Vyobrazené menu z navštívené restaurace Kunstelj je mé bez lepku. Doporučuji však dopředu konzultovat s obsluhou, jaká jídla vám konkrétní den doporučí, aby byla bez lepku. Zákusek na závěr jsem již bohužel vyfotit nestihla, ale jestli v Radovljica umí něco dokonale, pak jsou to právě sladké tečky na závěr.

Slovinsko, Radovljica – Gostilna Kunstelj: Gluten Free Menu / Cestujeme bez lepku ve Slovinsku / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka a bezlepkářka

Slovinsko, Radovljica – Gostilna Kunstelj: Gluten Free Menu / Cestujeme bez lepku ve Slovinsku / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka a bezlepkářka

Slovinsko, Radovljica – Gostilna Kunstelj: Gluten Free Menu / Cestujeme bez lepku ve Slovinsku / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka a bezlepkářka


Pokud se do Slovinska letos vypravujete, město Radovljica byste neměli minout. Ať už se sem vypravíte ze strategických důvodů, mezi které patří blízkost okolních populárních bodů zájmu, nebo vás láká klid turisty stále ještě neobjeveného nejsladšího města ve Slovinsku, pak věřte, že odjíždět budete nadšeni a s nějakým sladkým suvenýrem v batohu.

Po příjezdu doporučuji věnovat pár minut návštěvě místního infocentra, kde získáte spoustu rad k nezaplacení a vaše objevování okolí města Radovljica bude o to jednodušší:

Nejsladší město ve Slovinsku: Radovljica – propagační materiály města, které získáte bezplatně v místním inforcentru / @visitRadolca /

KRÁSNOU DOVOLENOU VE SLOVINSKU

Vaše dovolenkářka


Tento článek vznikl ve spolupráci s Asociací historických měst ve Slovinsku. Více informací o aktivitách této asociace se dočtete pod tímto odkazem:

Pokud čtete mé stránky, souhlasíte, že jste se seznámili s podmínky jejich použití a souhlasíte s využitím souborů cookie Více informací

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close