Hledáte ověřené tipy na výlety na Tenerife? Kdo z vás někdy navštívil kanárský ostrov Tenerife, bude se mnou jistě souhlasit, že tahle destinace je jak stvořená pro podnikání výletů. Ať už se rozhodnete vyrazit na ostrov v kteroukoliv roční dobu, můžete si být jisti, že dovolená na Tenerife vás nezklame. Jaké výlety na Tenerife byste neměli vynechat? Ráda bych napsala, že žádný, ale na to byste zde potřebovali zůstat minimálně několik měsíců, abyste celý ostrov procestovali a asi by to i přesto bylo málo. Nechte se tedy alespoň inspirovat námi podniknutými cestami po tamních plážích, horách a dalších zajímavostech.
Tenerife není se svou rozlohou 2034 km² jen největším ze sedmi Kanárských ostrovů, ale je i tím nejvíce obydleným mezi všemi španělskými ostrovy. Přestože politicky se řadí ke Španělsku, od pobřeží Maroka ho dělí cca 320 kilometrů. A aby těch nej nebylo pro tento ostrov málo, najdeme zde i nejvyšší horu Španělska, Pico de Teide s nadmořskou výškou 3718 m, která se nachází ve vnitrozemí. Tenerife je z velké části hornatým ostrovem, především pak v jeho centrální části. Celá oblast v okolí Pico de Teide je od roku 2007 zapsaná do seznamu světového dědictví UNESCO a je součástí Národního parku Teide.
Plánujete dovolenou na ostrově Tenerife? Nechte se inspirovat na stránkách našich přátel z Tenerife Surf:
- Tenerife ubytování: zjistěte si volné termíny a rezervujte si vybrané ubytování na Tenerife přes Janu a Tomáše
- TenerifeSurf.cz: ubytování, lekce surfování, windsurfingu a poradenství při plánování vaší vlastní dovolené bez cestovky
Nejedná se však o jediné pohoří na Tenerife. Na severovýchodě ostrova můžete obdivovat pohoří Anaga, na jihu Adeje a Teno na západě. Co se týče administrativního rozdělení Tenerife, sestává ostrov z 31 obcí a každá z nich má, nám cestovatelům, skutečně co nabídnout. Pokud si tedy myslíte, že během jednoho týdne vaší dovolené na Tenerife stihnete poznat všechna krásná místa, která tento největší z Kanárských ostrovů nabízí, musím vás zklamat. Ale nenechte se vykolejit z pohodové atmosféry, kterou Tenerife vládne a vypravte se pouze na ty výlety, které vás chytnou za srdce. Tak jako nás ty následující:
Přečtěte si také:
- Ubytování na Tenerife
- 16 tipů na výlety na Fuerteventuře
- Dovolená na Tenerife: tip na ověřený apartmán v El Poris s dechberoucím výhledem na oceán
- Kanárské ostrovy: rady, tipy a inspirace pro vaši dovolenou bez cestovky
- Mallorca: rady, tipy a inspirace pro vaši dovolenou bez cestovky
- Ubytování na Tenerife bez cestovky s individuálním poradenstvím v češtině
Výlety na Tenerife
1, Národní park Teide s nejvyšší horou Španělska Pico de Teide
Spousta cestovatelů si pro svou dovolenou vybírá Tenerife právě díky treku na vrchol nejvyšší hory Španělska, na Pico de Teide. Nejtěžší část výstupu mohou ti netrénovaní zdolat lanovkou, odkud budete potřebovat povolení k výstupu až na kráter. Povolení je zdarma, ale je třeba mít ho vyřízené nejlépe několik týdnů dopředu (rezervace povolení na Pico de Teide). Není třeba, pokud se vydáte na dvoudenní trek s přespáním na horské chatě, např. na Altavista, odkud budete ráno pokračovat a nad vrchol lanovky se dokážete dostat před 9. hodinou ranní. Osobně jsme si výlet až na vrchol ponechali pro naši přístí návštěvu Tenerife a tentokrát si užili vyhlídky a menší treky, doslova kolem dokola Národního parku Teide.
Ten den jsme měli štěstí na krásné a teplé počasí, a proto jsme se rozhodli, že se z parku budeme vracet přes další úchvatné místo, přes vysokohorskou cestu a vesnici Masca.
2, Masca – Tenerifské Machu Picchu
Pokud se vám zdála cesta Národním parkem Teide klikatá, pak jste ještě neprojížděli vysokohorskými uzkými serpentinami k vesničce Masca, kterou v mapě naleznete na severozápadě Tenerife. Připravte se na adrenalinovou jízdu a věřte, že tohoto výletu nebudete litovat. Předtím, než jsem si o této Tenerifské Machu Picchu přečetla v průvodci, který na nás čekal v apartmánu, netušila jsem, že tak úchvatné místo na Tenerife vůbec existuje. Přitom trek, na který se z vesnice Masca můžete skrz tamní soutěsku až k pobřeží vypravit, se řadí mezi top jednodenní výlety na ostrově.
Pro naše nadšení z vesnice Masca odehrálo svou velkou roli i téměř jasné počasí. Nicméně, slabé bundy se na vrcholu cesty hodily. Přímo ve vesnici se projděte až ke zmíněné hoře a zajděte na pravou domácí kaktusovou zmrzlinu. Já ji ochutnala poprvé a doufám, že ne naposledy. Tohle místo vás okouzlí nejen svými dechberoucími výhledy do hor a na obdělávané zelené stráně s palmami. Masca vás dokáže zcela pohltit i svou mysteriózní atmosférou. V podvečer jsme zde navíc byli téměř sami, ale umím si představit, že přes víkend a během dne tímto místem pulsují zástupy turistů.
S mým dovolenkářem vám v rámci tohoto výletu přejeme, ať po cestě nepotkáte žádný autobus, nebo maximálně jeden, jako se poštěstilo nám. Pokud se neodvažujete řídit v úzkých serpentinách se zapůjčeným autem, do vesnice zajíždí i linkový autobus.
3, Pohoří Anaga a divoké pobřeží v okolí Taganana a Benijo
Severní cíp ostrova Tenerife je místem, které vás chytí za srdce, ať chcete či nikoliv. Vaše cesta přes pohoří Anaga povede od kruhového objezdu před Playa de Las Teresitas, z města San Andrés až do Taganana. Nejvyšší bod vaší cesty budete podjíždět krátkým tunelem, za kterým se však počasí může změnit hned o 180 stupňů. Vlastně jsme při stoupání přes Parque Rural de Anaga zvažovali, zda se nemáme obrátit a nevrátit se sem za hezkého počasí. Naštěstí jsme se nenechali odradit mračny, které v ten moment seděly nad hlavním městem Tenerife a za odměnu nás druhá strana pohoří a samotné pobřeží pod Taganana přivítalo s příjemnou polojasnou oblohou.
Míst, která budete moct během svého výletu na sever Tenerife obdivovat, bude opět nespočet. Mimojiné doporučujeme vypravit se sem hladoví a dopřát si během dne klidně i dvě návštěvy místních pobřežních restaurací, kde vám naservírují ty nejčerstvější dary moře. Dle počtu aut a turistů soudíme, že oblíbenou zastávkou, na cestě k pláži Benijo, je kromě samotné vesnice Taganana i Roque de las Bodegas. Skalní výběžek, kolem kterého je krátka vyhlídková trasa a kde si můžete vybrat hned z několika tradičních restarací přímo u cesty. Jakmile ukojíte veškeré své chuťové představy, můžete si rozprostřít deku na pláži a užít si svou odpolední siestu při šumění vln oceánu. Místní surfaři zde mají zaparkované své vany a po celý den vyhlíží vhodné příležitosti k surfování.
Za zlatý hřbet tohoto výletu považujeme úchvatnou pláž Benijo a dechberoucí výhledy na dramatické pobřeží, kterými se můžete kochat i v případě, že se vypravíte z horního parkoviště na treky za skály, kam je již autům přístup zakázán. My zaparkovali podél této cesty, těsně před zákazem a krapet se obávali, že bude pláž podle počtu aut zaplněná. Nebylo to však tak hrozné. I přes páteční odpoledne se dalo na konci pláže najít místo jen pro nás. Dolů na pláž to budete mít více než 100 schodů (stejně tak zpět nahorů), ale to by vás nemělo odradit, protože jakmile sejdete na pláž Benijo, budete mít pocit, že jste se ocitli ve zcela jiném světě. Mně tohle místo připomínalo divoké útesové pláže z Nového Zélandu.
4, Hippie pláž Playa de Diego Hernández
Tuhle pláž jsme málem při našem putování po Tenerife vynechali, což se nakonec ukázalo, že by byla velká chyba. Pokud chcete mít o plážích na tomto největším z Kanárských ostrovů ucelený přehled, Playa de Diego Hernández byste vynechat neměli ani vy. Jak jste se u mě mohli již několikrát v mých příspěvcích dočíst, této pláži se říká hippie a pod tímto názvem ji znají i místní. Po útesech kolem tohoto místa, i na pláži samotné, mají své trvalé přístřešky postavené místní alternativci. Vypravuje se sem však i španělská mládež, která zde tráví celé víkendy pod stanem. Podobně jako je tomu na pláži Benijo.
Pláž je hodně členitá a koupat se dá víceméně po celé její délce. Mimoto sem přijíždí během dne několik výletních lodí, které parkují kousek od břehu a v podvečer se mění na tzv. party lodě. My si zabrali kus pláže za útesy, která vznikla vlivem odlivu, jen pro sebe a odcházeli jsme až těsně před západem slunce, jak nás tohle místo pohltilo. Pokud si Playa de Diego Hernández najdete na mapách, zjistíte, že sem nevede žádná cesta. Budete muset tedy parkovat buď na velkém bezleplatném parkovišti v La Caleta. Nebo auto nechat podél cesty u golfového hřiště a dolů na pláž sejít kolem plotu, stejně jako jsme to udělali my
.
5. Nejznámější pláž na Tenerife – Playa de Las Teresitas
Kdo nemá fotku z vyhlídky nad Playa de Las Teresitas, jakoby nebyl na Tenerife. Alespoň takový nabudete pocit od většiny návštěvníků tohoto ostrova. Pláž, která je tvořena žlutým pískem navezeným z Afriky, je populárním výletním cílem nejen obyvatel hlavního města Santa Cruz de Tenerife, od kterého je vzdálena jen několik minut autem. Naleznete zde několik plážových barů, dostatek bezplatných parkovacích míst, veřejné toalety a především koupání v klidném moři, o které se postaraly vlnolamy.
Na vyhlídku, ze které pochází ony populární fotografie Playa de Las Teresitas, vyjedete po silnici vedoucí z kruhového objezdu těsně před odbočkou na pláž a rozhodně ji neminete. Možná jen budete muset kroužit chvíli kolem dokola autem, než se vám podaří na dané vyhlídce zaparkovat. My měli štěstí hned na poprvé, avšak na co jsme ho neměli, bylo krásné slunečné počasí. Projížděli jsme tímto směrem za náš pobyt hned třikrát a pokaždé zde vládlo polojasné, spíše zatažené, počasí. Ačkoliv všude jinde na ostrově bylo tou dobou téměř jasno.
6. El Medano – pro všechny milovníky větrných vodních sportů
El Medano a jeho blízké okolí je rájem všech milovníků vodních větrných sportů. Je tedy oblíbeným útočištěm i našich přátel z TenerifeSurf.cz. My osobně jsme měli možnost seznámit se blíže s pláží Cabezo, která je dle Tomáše ideální pro surfařské začátky. První lekci surfování měl Kája s Tomem domluvenou v podvečerních hodinách a druhou dopoledne. Měli jsme tak možnost poznat krásy tohoto místa ve mnoha jeho podobách.
Pokud je i vašim snem naučit se surfovat či windsurfovat, s radostí vám doporučujeme obrátit se přímo na Tomáše z TenerifeSurf.cz, který bude trpělivým instruktorem při vašich začátcích na vlnách a zajistí vám zároveň i veškeré vybavení k tomu potřebné, včetně neoprenu. Jak o sobě píší na svých stránkách, jsou Jana s Tomášem vaší českou spojkou na Tenerife, proč toho tedy nevyužít?!
7. El Poris
Jen cca 15 minut cesty autem od letiště se můžete v rámci apartmánů od TenerifeSurf.cz ubytovat v jedné z nejmalebnějších původních rybářských vesniček, v El Poris (Poris de Abona). Pokud budou volné, doporučujeme zamluvit si apartmány s terasou a s přímým výhledem na oceán. Více o našem pobytu a ubytování na Tenerife si můžete přečíst v mém příspěvku zde. Velkou výhodou tohoto místa je jistě fakt, že zde nenarazíte na žádné hotelové komplexy. Nemusíte se tak obávat velkých davů turistů a svou dovolenou si v El Poris budete užívat v souladu s tradiční tenerifskou atmosférou. Včetně úchvatného dramatického pobřeží, kolem kterého dojdete až k majáku (Punta de Abona).
Pokud se však budete muset ubytovat v jiném místě při své dovolené na Tenerife, nezoufejte a do El Poris si naplánujte klidně celodenní výlet. Kromě samotných procházek kolem pobřeží se můžete těšit i na dvě písečné pláže. První, menší, naleznete hned v rámci pěší promenády, kde vám budou k dispozici i dva příjemné bary. Na druhou, Playa Grande, dojdete do půl hodiny od centra El Poris, nebo si sem dojedet přímo autem. Více foto inspirací naleznete v již zmíněném předchozím příspěvku zde.
Krásnou dovolenou
Vaše dovolenkářka