Dovolená ve Slovinsku: 10 tipů, kam se vypravit na výlety v regionu Karst

 

Dovolená ve Slovinsku se stává rok od roku oblíbenější a není tedy divu, že se začínají navštěvovat i méně známá místa. Jistě každý zná typický obraz pohádkového jezera s malebným kostelíkem na jezeře Bled, které je všeobecně považováno za symbol Slovinska. Nebo místy až smaragdově či tyrkysově zbarvenou řeku Soču a podobně čarokrásné jezera Bohinj pod lyžařským střediskem Vogel a Jasna u města Kranjska Gora. Takto bych mohla pokračovat dál. Já vás však dnes zavedu do jiné části Slovinska. Přijměte pozvánku do Slovinského Krasu, který skrývá neméně úchvatná místa pro vaši vlastní dovolenou ve Slovinsku.


>> Akční ubytování v regionu Karst <<


Od místních obyvatel se často doslechnete přirovnání, že region Karst je pro Slovinsko tím, čím je Toskánsko pro Itálii. Musím z vlastní zkušenosti zhodnotnit, že tomuto přirovnání zcela rozumím. Při mé poslední návštěvě, této donedávna neprávem opomíjené země, jsem měla možnost napřímo ochutnat rozdíl mezi Vipava Valley a Karstem. Musím být upřímná, za návštěvu stojí oba regiony a těžko bych si mezi nima vybírala, kdybych vám měla doporučit jen jeden z nich. O Vipava Valley jsem vám vyprávěla již mnohokrát v předchozích příspěvcích a dnes přišla konečně řada i na dechberoucí a místy až dramatickou krasovou oblast Slovinska. Nechte se tedy inspirovat mými ověřenými tipy, kam se v regionu Karst vypravit na výlet.

Vše o Slovinsku naleznete na jednom místě pod tímto odkazem 


Dovolená ve Slovinsku

1. Škocjanské jeskyně

Dovolená ve Slovinsku by nebyla kompletní bez návštěvy některé, či několika, z tamních jeskyní. Jakmile na jihovýchodě od tradičního krasu, kousek od města Divača, navštívíte Škocjanské jeskyně, rázem pochopíte, proč jsou ve světě považované za tak výjimečné a proč jsem pro první tip na výlet v regionu Karst zvolila právě je. Jeskyně, které jsou na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO zapsané již od roku 1986, nejsou jen největším podzemním kaňonem na světě. Jeskynní park je pro návštěvníky dobře rozpoznatelný hned z několika důvodů. Škocjanské jeskyně uchvacují svou jedinečnou krasovou krajinou, množstvým přírodních památek, i rozmanitou faunou a flórou.

Dovolená ve Slovinsku

Slovinsko, Škocjanské jeskyně / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Jeskynní park byl vytvořen řekou Reka, která má nad povrchem délku pouhých 50 kilometrů, než se ztratí pod povrchem v rámci jeskynního komplexu a znovu se objevuje až poblíž Terstského zálivu. Nejznámější částí Škocjanských jeskyní je neobyčejně rozměrná rokle, přes kterou vede i jedna z hlavních tras prohlídek. Přiznávám, že prvotní zážitek z prohlídky této rokle, kterou protéká a hučí řeka Reka, je zcela nepopsatelný a doporučuji ho navštívit všem dovolenkářům. Pro speleology a milovníky jeskyní je zde hned několik tras, které můžete v rámci parku navštívit.

Slovinsko, Škocjanské jeskyně / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Slovinsko, Škocjanské jeskyně / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Před samotné jeskyně se vypravíte spolu s průvodcem od pokladen, procházkou cca jeden kilometr dlouhou, až před vstupní bránu, kde vás bude čekat prvotní seznámení s komplexem. Z mnoha archeologických průzkumů bylo zjištěno, že tento podzemní svět lákal lid již od pradávna. Mnohými byly jeskyně považované za posvátné a využívané také k duchovním rituálům.

Slovinsko, Škocjanské jeskyně / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Slovinsko, Škocjanské jeskyně / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Slovinsko, Škocjanské jeskyně / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

V rámci zachování tohoto přírodního bohatsví, těší se Škocjanské jeskyně maximální možné ochraně. V jeskyních je zakázáno fotit a dbejte při své návštěvě pokynů průvodce, co se v jeskyních smí či nesmí. V každém případě se kochejte a nechte si na mnoha místech uvnitř rokle vzít dech. Pro mě osobně byla návštěva Škocjanských jeskyní nezapomenutelným zážitkem a již nyní se těším, až se sem opět vypravíme.

Slovinsko, řeka Reka nedaleko od Škocjanských jeskyní / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Hlavní turistická trasa se provádí v měsících červen – říjen, vždy každou hodinu od 10. do 17. hodiny

Pro více informací a jaká místa v rámci jeskynního parku Škocjan můžete navštívit, se podívejte přímo na oficiální stránky www.park-skocjanske-jame.si , případně na www.visitkras.info


Ubytování ve Slovinsku


2. Chov Lipicánských koní v regionu Karst

Jezdecký park, hřebčín Lipica, i celý chov Lipicánských koní, jsou proslulým fenoménem po celém světě. Počátky jednoho z nejstarších hřebčínů sahají až do doby, kdy nad velkou částí Evropy vládli Habsburkové a chov koní znamenal pro vládce strategickou výhodu. Vzhledem k jejich zálibě ve španělských koních, rozhodli se zřídit chov v obci Lipica v regionu Karst, který jim z celé monarchie nejvíce připomínal svým podnebím a půdou venkov Španělska. Oficiální založení se datuje od roku 1580, kdy bylo prvních několik chovných koní převezeno ze Španělska. Od té doby se zde, i přes mnohé bouřlivé časy, daří tyto bílé koně chovat již více než 400 let. Lipicánští koně jsou ve světě ztělesněním elegance a bylo by těžké představit si žádnou elitní jezdeckou školu právě bez nich.

Slovinsko, hřebčín Lipica / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Slovinsko, hřebčín Lipica / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Při naší návštěvě jsme bohužel neměli štěstí na počasí, ale i přesto jsme si prohlídku hřebčína užili a odvezla jsem si z Lipice mnoho nezapomenutelných zážitků. Na výlet za Lipicány si vyhraďte minimálně jedno celé dopoledne či odpoledne. Celý park je rozsáhlým areálem a během dne se zde nabízí i mnoho představení. Vaše dovolená ve Slovinsku bude i díky zážitkům z hřebčína Lipica nezapomenutelná. Osobně jsem se mohla účastnit krmení koní a neskutečným zážitkem bylo i přebíhaní stáda koní do ohrady. Neopomeňte ani návštěvu interaktivního muzea, které bude bavit děti i dospělé.

Slovinsko, hřebčín Lipica / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Slovinsko, hřebčín Lipica – muzeum Lipicánských koní/ foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Otevírací doba parku s Lipicánskými koňmi je od dubna do října: 10:00 – 17:00

Pro další informace a otevírací dobu mimo stanovený čas navštivte oficiální stránky hřebčína: www.Lipica.org


3. Sežana

Město Sežana je domovem mnoha zajímavostí, za kterými se sem můžete při vaší cestě po Slovinsku vypravit. Je kulturním, ekonomickým, vzdělávacím a transportním centrem regionu Karst. Díky své poloze můžete město zařadit do svého itineráře jak při cestě do Vipava Valley, tak i při výletech na pobřeží či k jeskyním. Hlavním lákadlem je především botanická zahrada, kterou naleznete v samém centru města. Je chráněna jako zahradnická součást slovinského přírodního děditství a její historie založení sahá až do roku 1848, kdy rodina Scaramangá z Trieste nechala v Sežaně postavit vilu Mirasasso.

Slovinsko, Sežana – Botanická zahrada / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Slovinsko, Sežana – Botanická zahrada / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Slovinsko, Sežana – Botanická zahrada / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Vila se zahradou se dědila několik generací. V současné době zde můžete v zahradě o velikosti jednoho hektaru obdivovat kolem 170 druhů rostlin. Já měla to štěstí, že jsem se navíc mohla v květnu účastnit ochutnávky vín a delikates od místních producentů. Skleník, který je hlavní dominantou zahrady byl úchvatným útočištěm pro uspořádání takové akce. Za návštěvu však stojí, nejen při nepřízni počasí, i tamní muzeum a milovníci vína by se měli rozjet do okolí a navštívit oblíbená vinařství. Dovolená ve Slovinsku je zkrátka ideální pro všechny milovníky fauny, flory, ale i dobrého jídla a pití.

Slovinsko, Sežana – Botanická zahrada / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Slovinsko, Sežana – Botanická zahrada – ochutnávka místních vín / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Otevírací doba během pracovních dní: 7:00 – 15:00 / individuální návštěvníci neplatí žádné vstupné

Více informací se dozvíte na oficiálních stránkách města: www.ksp-sezana.si 


4. Farma Škratelj, filmové-herecké muzeum a Divaški Kras

Zajímáte se o filmy? Pak by vašemu povědomí neměla uniknout návštěva farmy Škratelj, jež je považovaná za nejstarší dochovanou v regionu Karst. Asi vás překvapí, že právě tato monumentální památka dochované venkovské architektury je domovem pro herecké muzeum, ale právě historické charisma této farmy pocházející ze 17. století dodává muzeu na zajímavosti. Mezi stálé expozice muzea patří například část věnovaná slovinské filmové hvězdě známé pod jménem Ita Rina, známé například z filmu Erotikon, melodramatu z roku 1929. Dále se zde pořádají různé workshopy, kurzy a vnitřní i venkovní promítání filmů.

Slovinsko, region Karst, farma Škratelj – tradiční pohoštění / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Nedaleko od muzea můžete navštívit přírodní park a jednu z dalších úchvatných jeskyň slovinského Krasu:

Slovinsko, Divaški Kras: Risnik / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Slovinsko, Divaški Kras: Risnik / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Slovinsko, Divaška jama/ foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Slovinsko, Divaška jama / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Slovinsko, Divaška jama – více info: www.divaska-jama.info / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Více se dozvíte na oficiálních stránkách muzea: www.muzejdivaca.si


5. Monument míru na Cerju

Tento sedmipodlažní památník byl postaven vlasteneckou organizací TIGR na počest všem, kteří na tomto území bojovali a ztratili své životy. Doslovně přeložený název je: Pomník obránců slovinské půdy a můžete ho navštívit na Cerju, v občině Miren-Kostanjevica. Je hlavním lákadlem této oblasti a pokud budete vědět, že vás následující den čeká jasné počasí, určitě si návštěvu tohoto pomníku a zároveň vyhlídkové věže na vrcholu mírové stezky, nenechte ujít. Příjemnou odměnou vám bude dechberoucí výhled z proskleného vrcholu pomníku do krajiny Vipavského údolí. Naskytne se vám však i pohled na Julské Alpy, Benátsko a italský záliv okolo Trieste.

Slovinsko, Monument míru na Cerju / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Slovinsko, Monument míru na Cerju / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Mj. se ze stálé expozice dozvíte spoustu informací z různých období slovinské historie. Jak budete procházet jednotlivými patry, budete se učit zajímavosti od pravěku, přes obě světové války, seznámíte se s historií osvobození Slovinska a právě na vrcholu vám doslova vezme dech prosklená vyhlídková plošina, jež má symbolizovat pohled do budoucnosti.

Slovinsko, Monument míru na Cerju / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Slovinsko, Monument míru na Cerju / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Stezky míru kolem vrchu Cerje čítají kolem 20 kilometrů a jsou obzvlášť populární mezi cyklisty. Trasa je ideální pro trekingová a horská kola. Chybu však neuděláte, pokud se na sem vypravíte i pěším výletem. V dolní části monumentu pak naleznete příjemnou kavárnu, kde vám připraví nejen výborné capuccino.

Slovinsko, Pomník míru – Cerje / photo credit: VisitKras.info

Otevírací doba je o víkendech, mimo svátky:

Duben – říjen: 10:00 – 18:00, listopad – březen: 10:00 – 16:00

Více informací se můžete dozvědět přímo z oficicálních stránek: www.miren-kostanjevica.si a na www.visitkras.info


6. Kostel sv. Martina a jeskyně Dimnice

Kostel sv. Martina není na první pohled nikterak odlišný od ostatních malebných kostelíků v okolí. Již z dálky vás však bude lákat k návštěvě, na vrchu obce Slivje. Cestou budete míjet sochu sv. Floriána a po pár set metrech dojdete před kostel, postavený v románském stylu v roce 1697.  Až z interiéru kostela, který v letech 1941- 1944 rekonstruoval malíř a architekt Tone Kralj, zjistíte, v čem tkví jeho jedinečnost. Fresky, na kterých jsou vyobrazené negativní postavy z Bible mají odvážně znázorňovat fašisty během 2. světové války. Přičemž kulaté reliéfy ilustrující křížovou cestu mají představovat utrpení a hrůzy, kterými si slovinský národ během války prošel.

Slovinsko: Kostel sv. Martina, Slivje / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Slovinsko: Kostel sv. Martina, Slivje / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Slovinsko: Kostel sv. Martina, Slivje / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Jen pár minut cesty od kostela sv. Martina se vypravte na prohlídku jeskyně Dimnice. Oproti ostatním jeskyním v regionu Karst jde o poměrně mladou jeskyni, kterou lze navštívit. Na své prozkoumání čekala až do počátku 20. století, kdy ji roku 1904 poprvé prozkoumával v rámci výzkumu pitné vody pozdější manažer jeskyně Postojna, A. R. Penck. Vstupní jáma je hluboká necelých 40 metrů a pro vstup zde bylo vybudováno schodiště se zábradlím, které je samo o sobě zajímavostí u jeskyně Dimnice. Jakmile sejdete až dolů, otevře se před vámi dechberoucí prostor pro vstup do jeskyně a hned po pár metrech je možné spatřit úchvatné jeskynní útvary.

Slovinsko, jeskyně Dimnice / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Slovinsko, jeskyně Dimnice – místní průvodce, díky kterému je procházka do jeskyně i prohlídka kostelu úžasným zážitkem

Prohlídky s průvodcem bývaly možné vždy v neděli v 15:30, nebo po domluvě. Předem se pro jistotu informujte v informačním středisku regionu Karst.

Více informací o této oblasti se dozvíte i z oficiálních stránek: www.VisitBrkini.com


7. Vinná stezka regionem Karst

Téměř až se 170 producenty, vyrábějícími ty nejlahodnější delikatesy regionu Karst ve Slovinsku, je možné se seznámit v rámci tamní vinné stezky. Provede vás regionem podél rozléhlé vápencové náhorní plošiny, kde se daří pěstování vína, jež můžete v každém místním vinařství ochutnat pod názvem Teran. Vítejte v místě, které je domovem pověstného větru Bora a zároveň nejostřejšího slunce.

Slovinsko, Karst – vinařství Petelin Rogelja, Tomaj 18, Dutovlje / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Slovinsko, Karst – vinařství Petelin Rogelja, Tomaj 18, Dutovlje – soukromé ochutnávky si rezervujte na emailu: petelin.rogelja@siol.net / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Kromě ochutnávek vín v osadě Štanjel, v botanické zahradě města Sežana či v soukromém vinném sklípku majitelů Villy Fabiani, jsem měla možnost ochutnat i originalní krasová vína v rodinném vinařství Petelin Rogelja.

Slovinsko, Karst – vinařství Petelin Rogelja, Tomaj 18, Dutovlje – soukromé ochutnávky si rezervujte na emailu: petelin.rogelja@siol.net / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Slovinsko, Karst – vinařství Petelin Rogelja, Tomaj 18, Dutovlje – soukromé ochutnávky si rezervujte na emailu: petelin.rogelja@siol.net / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Slovinsko, Karst – vinařství Petelin Rogelja, Tomaj 18, Dutovlje – soukromé ochutnávky si rezervujte na emailu: petelin.rogelja@siol.net / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Slovinsko, Karst – vinařství Petelin Rogelja, Tomaj 18, Dutovlje / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Pokud se do Slovinka a regionu Karst vypravíte v srpnu, nezapomeňte navštívit festival ve znamení vína Teran a místního delikátního prosciutta v Dutovlje, či květnové slavnosti vína Teran ve městě Tomaj. Více informací o připravovaných akcích se dozvíte i na oficiálních weobových stránkách regionu: www.VisitKras.info


8. Brkini – ovocná cesta

Pokud zavítáte do oblasti Brkini, zjistíte, že se od tradičního Karstu zcela odlišuje. Tato ovocem a produkty z nich překypující část Slovinska vás okouzlí i svými tajemnými karnevalovými kostými `škoromati`. Zimního festivalu, během kterého tyto masky a tamní atmosféru můžete zažít,  jsem se prozatím neúčastnila, ale zato jsem měla možnost ochutnat řadu produktů pocházejících z místních ovocných sadů. Tamní krajina je navíc ideální pro pěší i cyklistické výlety.

Slovinsko, Brkini - ovocná stezka / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Slovinsko, Brkini – ovocná stezka / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Slovinsko, Brkini – ovocná stezka / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Slovinsko, Brkini – ovocná stezka / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Pokud vyhledáváte místa, která jsou stranou od turisty okupovaných destinací, pak právě tahle lokalita je tou pravou pro vaši aktivně relaxační dovolenou v přírodě. Cesta se bude klikatit kolem malebných vesnic s malými kostelíky. Část vás zavede i do zalesněné části Čičarija. A až potkáte některou z místních farem, která bude mít svá vrata otevřená, nezapoměňte si pochutnat na místních ovocných delikatesách. Tradiční jsou švestkové ovocné knedlíky z bramborového těsta. Pokud navíc uvidíte nápis `Slivovec`, buďte si jistí, že se jedná o námi známou slivovici. Vždyť právě švestkami a jablky je tato oblast proslavena. Dětem uděláte jistě radost čerstvými jablečnými mošty či sušenými plátky ovoce.

Kromě ovocnářů můžete navštívit a ochutnat i originální Gin Brin – www.ginBRIN.com. Asi by mě předtím jen stěží napadlo, že právě tady ochutnám ten nejlepší míchaní Gin & Tonic.

Slovinsko, Brkini: Gin BRIN / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Slovinsko, Brkini: Gin BRIN / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Slovinsko, Brkini: Gin BRIN / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Slovinsko, Brkini: Gin BRIN / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Vydejte se na ovocnou cestu, v rámci které potkáte a budete moct ochutnat ovoce či produkty z nich od přiblížně 120 tamních pěstitelů. Více se o připravovaných festivalech a oblasti Brkini dozvíte z oficiálních stránek: www.visitkras.info


9. Štanjel

Jedna z nejstarších místních osad, vesnice Štanjel, se vám nabízí k návštěvě na cestě mezi pobřežím a mnou výše zmiňováným údolím Vipava. Spousta turistů o této perle slovinského regionu Karst ještě neví, a proto si dané místo můžete vychutnat, především během dopoledne, téměř sami pro sebe. Na oběd či na večeři se nezapomeňte zastavit do mnou oblíbené restaurace BISTRO GRAD ŠTANJEL, jež nabízí jednoduchá tradiční jídla připravovaná z kvalitních surovin místních pěstitelů. Návštěvu vřele doporučuji i mým milým bezlepkářům.

Více se o vesnici Štanjel můžete dočíst z mého předchozího vyprávění:

 

Slovinsko, Štanjel / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Slovinsko, Štanjel / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Slovinsko, Štanjel /Q KOMEL – BISTRO GRAD ŠTANJEL/ Cestujeme bez lepku / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka


10. Villa Fabiani

Procházkovou vzdáleností od romantického Štanjelu na vás čeká skutečný poklad regionu Karst, šarmantní Villa Fabiani. Nenechte si ujít příležitost ochutnat skutečnou tradiční atmosféru slovinského krasu a navštivte zrekonstruované sídlo, jež bylo rodištěm slavného slovinského architekta Maxe Fabianiho. Právě jemu je věnovaná aktuální expozice v nově vybudované galerii. Kochat se však můžete i úchvatnou zahradou plnou růží i rozsáhlou vinicí. Pokud chcete kouzlo Villy Fabiani prožít na plno, rezervujte si se svou rodinou či s partou přátel pobyt v soukromí jednoho z nejhezčích sídel ve Slovinsku.

Více se o tomto pohádkovém místě dozvíte z mého vyprávění: 

Slovinsko, Kobdilj: Villa Fabiani / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Slovinsko, Kobdilj: Villa Fabiani / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka


Slovinsko má jednu velkou výhodu a ta tkví v tom, že ať ho navštívíte v kteroukoliv roční dobu, vždy vám má co hodnotného a zajímavého nabídnout. Já se do něj zamilovala již kdysi dávno, v roce 2015 a od té doby se sem vracím i několikrát do roka. Brzy se tedy můžete těšit na má další vyprávění a budu ráda, když se se mnou o své prožité zážitky ze Slovinska také podělíte.

Krásnou dovolenou

Vaše dovolenkářka


Příspěvek vznikl ve spolupráci s Visit Kras:

Pokud čtete mé stránky, souhlasíte, že jste se seznámili s podmínky jejich použití a souhlasíte s využitím souborů cookie Více informací

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close