Slovinsko, Vipava Valley: navštivte centrum Vipavy a vypravte se i do okolí na tradiční degustaci vín

 

Projděte se ve Slovinsku malebným centrem Vipavy, kde se seznámíte se samotnou historií nejen dané oblasti, ale i s vinařstvím jako takovým. Naplánujte si výlet do okolních vesnic a po stopách vinařských stezek navštivte některá z místních vinařství. Ochutnejte tradiční vína, jakými jsou Pinela a Zelen, jejichž vůně a především chuť je tolik charakteristická právě pro tuto oblast Vipavské doliny a nechte se rozmazlovat místní pohostinností. Já se do oblasti, která je v porovnání s ostatními regiony Slovinska naprosto odlišným unikátem, zamilovala již na počátku roku 2016. Teď, když jsem se do Vipavské doliny měla možnost vrátit znovu a ochutnat pohostinnost i vína z dalších vinařství, jsem si jistá, že jsem zde nebyla naposled.


Akční ubytování ve VIPAVA VALLEY porovnejte a rezervujte ZDE 


 

Slovinsko, Vipava Valley, Vipava / foto: Petra Švehlová Stowasserová

Jen hodinu cesty od hlavního města Slovinska, Ljubljany, se ocitnete v kraji zvaném Vipava Valley. Téměř stejně tak daleko to budete mít i k moři či do Julských Alp. Svůj název si tato oblast převzala od stejnojmenné řeky Vipava, která títmo krajem protéká. Obklopena je vysokými náhorními plošinami Nanos, Hrušica a Trnovski gozd na straně jedné a Vipavskými kopci hraničícími s regionem Karst ze straně jižní.

Přečtěte si také: 

V posledních měsících se právě tato dolina stává jedním z nejvíce vyhledávaných míst v zemi a cestovatelé z celého světa se sem začínají sjíždět nejen za fenomenálním vínem a tradiční kuchyní. Vipavská dolina vám toho dokáže nabídnout ještě mnohem víc. Asi nikoho z vás nepřekvapí, že právě tento region je rájem pro cyklisty. Na své si zde přijdou jak rodiny s dětmi, tak i profesionální sportovci, kteří se vyžívají v náročných tratích.

Slovinsko, Vipava Valley, Slap / foto: Petra Švehlová Stowasserová

Dáváte naopak přednost pěším výletům a náročnějším trekům? I pro vás se ve Vipavské dolině najde nespočet stezek pro kratší i celodenní výlety. Skvěle upravené stezky pro pěší i cyklistické výlety si zde díky příznivému počasí můžete užívat téměř po celý rok bez omezení. Příznivce rybaření jistě potěší krystalově čisté řeky a milovníky paraglidingu či horolezectví i zajímavé spoty, které zde příroda nechala vybudovat jakoby přímo pro ně.

Slovinsko, Vipava Valley, Slap – vinohrady MARC / foto: Petra Švehlová Stowasserová

Pokud jste milovníky všudepřítomné zeleně s kulisou romanticky se tyčících hor, pak jste tu správně. Ne nadarmo se říká, že právě ve Vipavské dolině můžete pocítit to pravé zelené srdce Slovinska. Ať už se sem vypravíte pěšky, autem či na kole, kamkoliv zde zabloudíte, narazíte na vinohrady a zelené lány, které se svažují z kopců směrem do údolí. Místní svahy jsou slunečným rájem nejen pro kvalitní odrůdy vín, ale už v polovině května si zde například pochutnáte i na třešních, o čemž jsem se měla možnost i já letos přesvědčit. Asi vás tedy nepřekvapí, že právě tento region má nejvíce slunečních hodin v roce, průměrných 2100.

Slovinsko, Vipava Valley, Slap – vinohrady MARC / foto: Petra Švehlová Stowasserová

Tolik pověstný vítr Bora Bora odsud odhání mračna pryč a jeho proudící vzduch pomáhá místním zemědělcům a vinařům i při výrobě delikátního prosciutta. Právě i díky těmto charakteristickým vlastnostem je vegetační období ve Vipavské dolině cca o dva měsíce delší než v jiných částech Slovinska. Vše se vám tu zdá zelenější a víno i třešně chutnější. Když se vám navíc vydaří slunečné počasí, což prý nebývá zas tak záludným přáním, pak vám zaručuji, že si právě z Vipava Valley odvezete jedny z nejhezčích zážitků z vaší dovolené ve Slovinsku.

Slovinsko, Vipava Valley, Slap – Vinařství MARC / foto: Petra Švehlová Stowasserová

Proč byste se měli vypravit za vínem právě do Vipavské doliny? Slunečné jižní svahy a mírné klima této oblasti propůjčují 25 rozdílným druhům vína ty nejlepší podmínky k jejich růstu a zrání. Víno zde má svou dalekou historii sahající až do římské doby a v kombinaci s moderní technikou, při zachování starých postupů výroby, se zde každoročně rodí v renomovaných vinařstvých ty nejdelikátnější varianty tradičních vín této oblasti. Pokud chcete ochutnat autentickou chuť místních vipavských vinic, měli byste se zajímat o vína typu Zelen a Pinela. Kromě vína si zde však pochutnáte i na mnohém ovoci, jehož chuť vám bude připadat mnohem bohatší a sladší. Typické jsou pro Vipava Valley třešně, zrající již během května, kaki, meruňky a broskve. Setkáte se zde i s ořechy a jistě vás nepřekvapí ani početné olivové háje.


Slovinsko, Vipava Valley: Vipava 

Ekonomické a kulturní zázemí Vipavské doliny sice představuje město Ajdovščina, já vás však při svém dnešním vyprávění zavedu do úchvatného centra Vipavy, která je zároveň místem, kde na mnoha místech pramení stejnojmená řeka. Jakmile se projdete historickým jádrem, dáte mně i místním jistě za pravdu, že vám Vipava se svými kouzelnými zákoutími, početnými mosty a úzkými uličkami, které jsou zde vystavěné především jako ochrana před silným větrem Bora Bora, připomíná Benátky.

Slovinsko, Vipava Valley, Vipava / foto: Petra Švehlová Stowasserová

Vaše první kroky ve Vipavě by měly směřovat do informačního střediska, kde získáte aktuální informace a hodnotné materiály pro vaši dovolenou v této vinařské oblasti Slovinska. Pokud cestujete ve skupině, můžete si zde i domluvit procházku městem s milou průvodkyní, díky které se dozvíte i další zajímavosti nejen z historie samotné Vipava Valley. Vypravit se poznávat romanická zakoutí města se však klidně vypravte i sami na vlastní pěst, jen s mapou v ruce. Město není nikterak velké a procházkou si tu nejmalebnější část projdete během jednoho dopoledne.

Slovinsko, Vipava Valley, Vipava / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Ještě než Vipavu opustíme, doporučuji domluvit si ochutnávku některých z tradičních vín právě ve vipvaské vinotéce, kterou naleznete ve dveřích, hned naproti informačnímu středisku. V nabídce naleznete okolo 250 vín z celé Vipavské doliny, a proto byste návštěvu zde neměli vynechat ani v případě, kdy se budete rozhodovat, jaké vinařství v této oblasti navštívíte osobně. Vína jsou zde seřazena podle jednotlivých vesnic, odkud pocházejí a jaká vinařství je produkují. Povinností je ochutnat některá vína z tradičních vipavských hroznů. Jak už jsem zmiňovala výše, moji oblíbenou Pinelu, Zelen a opomenout byste neměli ani Klarnicu.

Ubytování Vipava


Konakt: vipava@vipavskadolina.si

Web: www.vipavskadolina.si / www.izvirna-vipavska.si


Slovinsko, Vipava Valley: vinařství MARC / Slap 

Slovinsko, Vipava Valley, Slap, Vinařství MARC

My se osobně vypravili do mnou již známé vesnice Slap, která byla tou první, kterou jsem v roce 2016 navštívila. Právě zde byla v roce 1873 založena i první zemědělská škola ve Slovinsku. Centrum je nově zrekonstruované a pokud bych měla ve Vipavské dolině navštívit jen jedno místo, byl by to právě Slap. Tentokrát jsme se vypravili na svahy ležící na druhé straně, abychom navštívili vinařství MARC, kterým nás provázel mladý vinař Roman. Své řemeslo zdědil po dědečkovi, který ho k vinařství od malička vedl a s celou svou rodinou tak obhospodařují několik vinohradů. Pokaždé žasnu, jak jsou mladí dvacetiletí lidé v této oblasti zapálení do své práce a s jakou láskou se vinařství, které zde má historickou tradici, věnují.

Slovinsko, Vipava Valley, Slap – vinařství MARC / foto: Petra Švehlová Stowasserová

S Romanem jsme se setkali na konci vesnice, abychom příjemnou procházkou kolem vinic došli k malému kamennému domku, ve kterém jejich rodina pořádá degustace. Cestou jsme se dozvěděli spoustu zajímavého z historie jejich vinařství a příjemné bylo i slunce, které nás při našem odpoledním výletu za vipavským vínem doprovázelo. V momentě, kdy se mi kolem nohou přes kozačky proplazil černý had, který se zde na kamenité cestě vyhříval, jsem však byla vděčná za to, že jsem si i na tuto květnovou cestu po Slovinsku obula ještě vysoké boty.

Slovinsko, Vipava Valley, Slap – vinařství MARC / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Slovinsko, Vipava Valley, Slap – Vinařství MARC / foto: Petra Švehlová Stowasserová

Slovinsko, Vipava Valley, Slap – Vinařství MARC / foto: Petra Švehlová Stowasserová

Z vinařských svahů je dechberoucí výhled nejen na všudepřítomné vinohrady a zeleň, ale otevírá se vám i pohled do údolí a na okolní kopce. O tom, že se opravdu nacházíme ve Vipavské dolině, se přesvědčujeme i ochutnávkou třešní přímo z jednoho stromu, který cestou míjíme. Teď už se ale vydejme na zmíněnou degustaci místních tradičních vín z vinařství MARC. Starý kamenný domek v sobě skrývá i funkční chladničku, ze které nám Roman připravuje tradiční pohoštění, ve kterém nechybí místní sýry a především i chutný domácí pršut, slanina a salámy.

Slovinsko, Vipava Valley, Slap – vinařství MARC / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Slovinsko, Vipava Valley, Slap – vinařství MARC / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Degustujeme čtyři vína, kterými se vinařství MARC pyšní. Osobně mi nejvíce lahodí jejich ROSE, které navíc nedávno získalo i bronzovou medaili na Decanter World Wine Awards. Nechám ale na vás samotných, abyste ochutnali, jakému z jejich vín dáte své nejvyšší ohodnocení. Pokud se do Vipavské doliny vypravíte, určitě se Romanovi nezapomeňte ozvat a rezervovat si u něj příjemnou degustaci s procházkou po jejich rodinných vinohradech. Zaručuji, že nebudete odcházet s prázdnou! Já a má milá kolegyňka, Veronika z blogu She makes me travel, jsme si od Romana musely také tu svou lahev vína odvézt.

Slovinsko, Vipava Valley, Slap – vinařství MARC – příprava na novou výsadbu vinohradu / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Slovinsko, Vipava Valley, Slap – Vinařství MARC / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Vino Marc

Adresa: Slap 24, 5271 Vipava

Email: marc.srecko@gmail.com

Instagram: @vinowinemarc


Slovinsko, Vipava Valley: vinařství Vinska klet Miška / Erzelj

V rohu Vipavských výšin, v oblasti s mnoha vyhlídkami do okolní zeleně, ve vesnici Erzelj, jsme ještě tentýž den v podvečerních hodinách navštívili neméně sympatické vinařství Miška. Po prvotním přivítání na terase rodinného domu jsme byli pozvaní do moderně zrekonstruovaných prostor s krbem, které si rodina zbudovala pro pořádání svých degustací. Vzhledem k tomu, že se již blížil čas večeře, čekaly nás kromě samotné degustace vín Miška i doslova gurmánské hody.

Slovinsko, Vipava Valley, Erzelj – Vinska klet Miška / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Slovinsko, Vipava Valley, Erzelj – Vinska klet Miška / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Podle fotografií jistě správně uhodnete, že i jako bezlepkářka jsem si zde přišla na své. Musím se přiznat, že více než ochutnávku tamních vín, jsem si užívala své pětichodové menu, které se skládalo z předkrmu v podobě chutného zelného toastu, vaječné špenátové placky, naprosto luxusních těstovin, plátků masa a na závěr z dezertu, který byl k mému údivu připraven z ovoce kaki, které zde prý roste a zraje téměř všude.

Slovinsko, Vipava Valley, Erzelj – Vinska klet Miška – Cestujeme bez lepku ve Slovinsku / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Slovinsko, Vipava Valley, Erzelj – Vinska klet Miška – Cestujeme bez lepku ve Slovinsku / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Slovinsko, Vipava Valley, Erzelj – Vinska klet Miška – Cestujeme bez lepku ve Slovinsku / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Slovinsko, Vipava Valley, Erzelj – Vinska klet Miška – Cestujeme bez lepku ve Slovinsku / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Aby nám během samotné degustace vín a tak bohaté večeře vyhládlo, vypravili jsme se majitelem vinařství na výlet k místnímu vrcholu obce Erzelj, z něhož se nám při západu slunce nabídl doslova dechberoucí výhled na okolní zelené stráně. Starý kostel stojící hned na kopci mystickou atmosféru daného místa jen dotvářel. Měli jsme opět štěstí na počasí, a tak i v tento podvečer jsme se mohli kochat výhledy přes Vipavskou dolinu i její okolní výšiny.

Slovinsko, Vipava Valley, Erzelj – Vinska klet Miška / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Slovinsko, Vipava Valley, Erzelj – Vinska klet Miška / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

A jaké konkrétní vímo mi zde při naší degustaci zachutnalo nejvíce? Za mě to byl Rumeni Muškat. Nicméně i ostatní vína, která jsme zde ochutnali, stojí za vaši pozornost. Stránky vinařství Miška se aktuálně připravrují, a tak pokud budete mít zájem o degustaci spojenou i s gurmánským menu, ozvěte se majitelům ideálně na email.

Slovinsko, Vipava Valley, Erzelj – Vinska klet Miška / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Vinska klet Miška 

Adresa: Erzelj 22, 5271 Vipava

Email: miska.vina@gmail.com

Web (ve výstavbě): www.miskawines.com


A jak si užít dovolenou ve Vipavské dolině s návštěvou jednotlivých vinařství na plno, podle dovolenkářky?

Za ideální variantu považuji vzít si s sebou vlastní kola, případně si je zapůjčit ve městě a vypravit se po některé z tamních udržovaných cyklostezek přímo přes malebné vinařské vesnice.

Věřím, že i v létě zde naleznete cesty, které nebudou přeplněné turisty a vy se tak s radostí budete moct kochat dechberoucími pohledy do všudepřítomné zeleně. Po návratu mi dáte jistě za pravdu, že tolik odstínů zelené, jakými vládne romantická Vipavská dolina, tolik jste jich pohromadě jen těžko viděli někde jinde.

Slovinsko, Vipava Valley, tipy na závěr:

  • kochejte se pohledy na zelené vinohrady kolem vinařských stezek
  • navštivte některá z místních vinařství, kde si domluvíte vlastní degustaci vín (ideální je si domluvit návštěvu s pohoštěním dopředu)
  • ochutnejte ovoce z místních sadů
  • navštivte tradiční farmářské trhy v Ajdovščina (každou druhou sobotu v měsíci)
  • projděte se historickým centrem Vipavy, objevte prameny řeky Vipava a navštivte muzeum vinařství
  • ochutnejte několik různorodých vín v místní vinotéce naproti informačnímu centru ve Vipavě
  • neodolejte místnímu pršutu, domácím sýrům i chutným salámům a slanině
  • zapůjčete si či dovezte vlastní kola a vypravte se po vinařských stezkách v rámci cyklovýletu
  • nebo si prostě jen zabalte batoh, obujte toulavé boty a vypravte se poznávat jednu z nejmalebnějších oblastí Slovinska po svých, pěšky..

Krásnou dovolenou ve Vipavské dolině

Vaše dovolenkářka


Příspěvek vznikl ve spolupráci s turistickým centrem Vipava Valley. Na oficiálních stránkách oblasti se dozvíte i aktuální informace k připravovaným akcím a můžete se nechat inspirovat i dalšími tipy, kam se při své dovolené vypravit a co ochutnat. 

Pokud čtete mé stránky, souhlasíte, že jste se seznámili s podmínky jejich použití a souhlasíte s využitím souborů cookie Více informací

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close